Румъния и България са с "най-болните" системи за здравеопазване в ЕС, изтъква Асошиейтед прес в коментар за системите за здравеопазване.

В годишния доклад за Румъния Европейската комисия посочва, че "две трети от анкетираните твърдят, че са давали пари на медицински персонал, а 81 на сто твърдят, че допълнителното заплащане до голяма степен определя начина, по който са лекувани.

В съседна България, още една от бедните страни в ЕС, пациентите също често плащат за медицински консумативи и лекарства - и за преференциално отношение - в болниците.

"Типични форми на корупция в болниците са подкупите, за да се осигури приемане на лечение или за купуване на консумативи и лекарства. Уреждат се и дарения за болници, плаща се допълнително за лечение и операции", изтъква АП, като цитира местни наблюдатели на проблемите, свързани с корупцията.

И в Румъния, и в България, средната продължителност на живота е 73 години, с пет години по-малко от средното за Европейския съюз. И нещата май ще стават още по-зле, посочва АП. По данни на румънското министерство на здравеопазването 8000 лекари са подали молба за разрешение да работят в чужбина.

В България условията са почти същите. Източник от асоциацията на българските медицински сестри съобщил за АП, че в болниците, където работят по-малко квалифицирани медицински сестри, смъртността е по-висока.

И в Румъния, и в България лекарите гледат навън - към Великобритания, Испания или Гърция, където средните лекарски заплати са поне пет пъти по-високи.

Източник: БТА