Директорът на представителството на компанията ЕФТ в Гърция Атанасиос Каракалиос направи оценката, че на балканските страни няма да им достигат 15 до 20 процента електроенергия, ако през

следващите няколко години не бъдат построени нови електрически централи, предаде агенция МИА.

В интервю за портала Енерджиобзървър Каракалиос подчерта, че положението с недостигащата електроенергия на Балканите е станало тревожно след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на 2006 г.

Дотогава България покриваше 50 процента от недостига на електричество в съседните страни, а сега може да задоволи едва 20 процента от нуждите им, подчерта директорът на енергийната компания ЕФТ за Гърция.

Той каза и че Гърция, като повечето балкански страни, зависи от вноса на електроенергия. Годишно страната внася 10 на сто от общите разходи на електроенергия, а ЕФТ е най-големият доставчик с над два милиона мегаватчаса енергия, т.е. 51 процента от общия внос.

Според Каракалиос енергийното бъдеще е във възобновяемите източници на енергия и най-много в използването на въглища, но само при условие, че се използват в екологично сигурни ТЕЦ.

ЕФТ строи ТЕЦ край град Добой в Република Сръбска (Босна и Херцеговина) и тя ще послужи като пример за спазване на екологичните стандарти, а компанията ще се утвърди като още по-сигурен доставчик на електричество, тъй като ще има собствено производство на ток, каза той.

Компанията ЕФТ се занимава с продажба на електроенергия и планира да инвестира над 600 милиона евро в ТЕЦ край Добой.