Централната банка на Великобритания вдигна лихвите за първи път от десетилетие. Bank of England повиши основния си лихвен процент от рекордно ниските 0.25% до 0.5%, правейки ход, който бе очакван от икономисти и анализатори, предава CNN.

За последно банката вдигна лихвата през 2007 година. Настоящата ситуация провокира притеснения, че вдигането на референтната лихва може би е станало в неподходящ момент.

Британската икономика започна да усеща ефектите от референдума за напускане на Европейския съюз от миналата година.

Въпреки че безработицата продължава да намалява, поевтиняването на британския паунд удари потребителите, оскъпявайки всички основни стоки в страната, тъй като Островът разчита главно на внос.

Така реално възнагражденията в страната намаляха, а пазарът на имоти започна да се забавя.

По-високите лихви биха облагодетелствали хората със спестявания, които от години търпят ниската доходност по техните депозити.

Но за сметка на това ще направи кредитирането по-скъпо именно за потребителите, които вече страдат от изтънелия си семеен бюджет.

Притесненията на икономистите са, че повишаването на лихвите сега ще забави икономическия растеж в бъдеще.

Повишаването на лихвата е знак, че скокът в цените притеснява Bank of England повече от другите обстоятелства в икономиката на Обединеното кралство.

Инфлацията в страната от 3% е над поставените цели за 2% инфлация от централната банка, като повишаване на лихвите би могло да охлади положението.

Въпреки действията на централната банка, лихвените нива остават рекордно ниски. През 2007 година основният лихвен процент на Bank of England бе 5.75%.

Това е първо повишеие на лихвите от страна на централната банка откакто нейн гуверньор е Марк Карни. Тое пое поста през 2013 година.