Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу нарече в интервю за австрийския в. "Ди Пресе" излизането на Гърция от еврозоната "бедствие" за гръцкия народ и предупреди, че то може да доведе до ефект на доминото, съобщава БГНЕС.

"За гръцкия народ това би било бедствие. Знаем какво се случи с населението на държавите от Южна Америка, когато те фалираха. Освен това за първи път ще бъдем изправени пред фалит с тежки последици в държава членка на валутния съюз. Това ще предизвика ефект на доминото", казва Барозу, прогнозирайки, че излизането на Гърция от евронозата няма да намали разходите по спасяването й:

"Тогава ще бъдем длъжни да увеличим помощите си за другите страни от еврозоната, ако Гърция излезе от нея", допълни председателят на ЕК. Той обаче е уверен, че Гърция ще преодолее кризата.

По същество Барозу повтори тезите Института за международни финанси, оценил евентуалния фалит на Гърция на над 1 трлн. евро. Неконтролиран фалит на Гърция ще предизвика необходимостта от външна помощ за Испания и Италия, за да бъде предотвратен ефект на доминото в еврозоната, се казва в документа на института.

Барозу каза още, че не вижда никаква алтернатива на "огромните усилия за икономии. Виждаме, разбира се, че програмите за ограничаване на разходите, водят до рецесия", отбелязва председателят на ЕК. Но според него тези програми са важни, за да може Гърция да възвърне конкурентоспособността си.

"Един фалит би довел до влошаване на условията за инвестиции. Няма да има растеж и възстановяване", допълва Барозу.

Оспорването на строгите мерки за икономии стигна и до Брюксел, където еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаване Ласло Андор разкритикува строгите икономии, които ще доведат до автоматични санкции за страните от еврозоната с по-големи задължения и предупреди, че те ще задушат периферията на Европа.

Гласът на Андор не е сам, пише британският вестник "Файненшъл таймс", цитиран от Фокус.

Поредица от все по-мрачните икономически данни от най-проблемните страни в еврозоната дават достоверност на неговия аргумент, че политиката на строги икономии, може да се окаже самоунищожителна.