Откакто Брюксел замрази милиарди от еврофондовете, предназначени за Унгария, премиерът Виктор Орбан започна широкообхватни реформи, за да отвори отново крана.

Според някои служители на ЕС парите от Европа са единственият реален инструмент за налагане на демократичните норми, но е неясно дали те са възможни при сегашното правителство, пише Politico.

Унгарският премиер обича да се представя на международната сцена като водещия глас в консервативната християнска политика, но у дома силата му се основава на много по-проста концепция: покровителство, допълва изданието.

Искате договор за изграждане на път? Лиценз за радиостанция? Работа за внуците си? За много унгарци отговорът на тези въпроси води, пряко или косвено, към управляващата партия Фидес.

Орбан спечели лоялността на множество бизнесмени, политици от малки градове, телевизионни личности и дори музиканти поради простата причина, че е добър ход за кариерата им да го подкрепят.

Поддържането на такава система обаче изисква огромни ресурси. И в продължение на години европейските фондове играеха ключова роля в работата на тази система.


Европейският парламент настоява ЕС да замрази финансирането за УнгарияСпоред ЕП рискът от злоупотреба със средства на ЕС в Унгария продължава да съществува

За да получи достъп до милиардите от фондовете за възстановяване от коронавируса, Будапеща трябва да изпълни дълъг списък от реформи, като същевременно ЕС спря още милиарди евро от Кохезионния фонд, предназначени за страната, докато тя не спази европейските регламенти за върховенството на закона и защитата на правата на човека.

Ако най-близките членове на семейството и приятелите на премиера бъдат изправени пред разследвания по дълъг списък от обвинения в корупция, системата на Орбан може да се разпадне, отбелязват експерти.

„Корупцията е част от методологията на правителството“, коментира Миклош Лигети, правен директор на Transparency International Унгария.

Пълната прозрачност, заедно с деполитизацията на прокуратурата, полицията и съдилищата, казва Лигети, „определено би била в противоречие с логиката на този вид корумпирана система, чрез която се управлява Унгария“.

От друга страна, ако Брюксел позволи на Унгария да получи достъп до милиарди средства от данъкоплатците на ЕС без значими реформи, европейските служители ще подкопаят доверието в блока, което ще се отрази и на изборите за Европейски парламент през 2024 г., коментира Politico.

Несигурен път към истинска реформа

Унгарското правителство започна да прилага промени, за да получи достъп до средствата по фонда на ЕС за възстановяване от коронавирус, но наблюдателите казват, че все още не успява да изпълни обещанията.

Държавите-членки на ЕС одобриха план за 5,8 милиарда евро безвъзмездни средства за Унгария в рамките на плана на блока за възстановяване от коронавируса миналия декември, с уговорката, че Будапеща трябва да изпълни 27 реформи, сред които укрепване на съдебната независимост и въвеждане на нови антикорупционни мерки.

Едновременно с това блокът спря 6,3 милиарда евро редовни средства заради нарушения на върховенството на закона, за които ЕС установи, че излагат на риск бюджета на блока, с уговорката, че парите може да потекат, ако Унгария покаже, че ефективно е изпълнила обещаните реформи.

Компромисът от декември облекчи част от натиска върху болната икономика на Унгария, пише Politico.

И все пак страната все още се нуждае от повече пари.


Унгария е лидер по инфлация в ЕСКоментарът е на Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество”, от неговия профил във Фейсбук

Обикновените унгарци изпитват трудности заради високите разходи за енергия и рязкото покачване на цените на храните, като дори ръководителят на централната банка на страната критикува икономическата политика на собственото си правителство.

Експертите отчитат въвеждането на някои нови регулации за подобряване на прозрачността и борбата с корупцията, но предстои да бъде оценено дали тяхното въздействие е било достатъчно.

Реформите за борба с корупцията се фокусират върху нов орган, който обаче „ще трябва да разчита“ на неефективните институции, предизвикали създаването на този нов орган“, каза Андраш Ледерер от Унгарския хелзинкски комитет.

Друга ключова предпоставка е Унгария да засили правомощията на Националния съдебен съвет, орган от съдии, избран от съдиите, който помага за надзора на съдилищата.

Служител на ЕС потвърди, че се водят преговори между Брюксел и Будапеща относно съдържанието на предложените съдебни промени.

Някои политици в Брюксел се надяват, че правителството на Унгария – предвид икономическия натиск у дома и необходимостта от поддържане на доверието на международния пазар – ще даде приоритет на стабилността и ще приложи реформите.

Не става въпрос само за отбиване на номера, каза неотдавна комисарят по бюджета Йоханес Хан пред репортери и добави, че Унгария осъзнава, че има интерес да реши проблема.

Унгарски официални лица също изразиха увереност, че Будапеща в крайна сметка може да получи достъп до средствата.

Тибор Наврачич, унгарският министър, отговарящ за фондовете на ЕС, казва пред Politico, че е „оптимист” и че Унгария може да разреши всеки проблем постепенно“.


ЕС замрази 22 млрд. евро плащания към УнгарияЕК прецени, че правителството на Виктор Орбан не е изпълнило условията по фонда за икономическо и социално сближаване

Въпросът за човешките права


Когато обяви споразумение за близо 22 милиарда евро от фондовете за регионално развитие за Унгария в рамките на бюджета на блока за периода 2021-2027 г., Европейската комисия даде да се разбере, че част от парите всъщност няма да бъдат достъпни, докато Будапеща не се съобрази с Хартата на ЕС за основните права.

Тъй като финансирането е по-дългосрочно, това може да се окаже проблематично за управляващите.

„Комисията смята, че разпоредбите на така наречения унгарски закон за закрила на детето и сериозните рискове за академичната свобода и правото на убежище имат конкретно и пряко въздействие върху спазването на Хартата“, написа ЕК в края на миналия декември.

През последните години Орбан провежда широка антиимигрантска и анти-ЛГБТК+ кампания, като същевременно затяга правителствения контрол върху образователните институции. На този фон придържането към хартата би довело до голям вътрешнополитически обрат, показвайки екзистенциалния характер на това, пред което е изправен Орбан.

„Проблемът е, че изпълнението на исканията на ЕС биха били в противоречие на цялата логика на режима на Орбан“, казва унгарският опозиционен евродепутат Каталин Чех.

„Досега Европейската комисия беше достатъчно снизходителна, за да им позволи да се измъкнат с повърхностни промени“, добавя Чех. "Този път може да е различно."