Варшавската и Виенската фондова борса обсъждат сливане, което би създало център в Централна и Източна Европа за търговия с акции и първични публични предлагания, информира Bloomberg, позовавайки се на източници запознати с преговорите.

Разговорите между ръководствата и собствениците на борсите във Виена и Варшава са на много ранен етап според същите източници, пожелали анонимност. Преговорите може да не доведат до сделка според тях.

Преговорите идват след години на конкуренция между двете борси в региона. Виенската борса се разрасна, като придоби борсите в Любляна и Прага през 2008 г. и борсата в Будапеща през 2004 г., като успя да даде по-добра оферта от Варшавската борса за Пражката фондова борса. И докато във Виена и Прага е имало по едно публично предлагане на акции от 2011 г. насам Варшавската фондова борса е привлякла 41, предлагайки достъп до полските пенсионни и договорни фондове.

В следващите дни Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на компанията майка на Виенската фондова борса CEE Stock Exchange Group, ще се срещне с новия главен изпълнителен директор на Варшавската фондова борса Адам Мачиевски, е заявила говорителката на Виенската борса Беатрикс Екзингер. CEE Stock Exchange Group се интересува от сътрудничество с Варшава, е заявила Екзингер, отказвайки да коментира повече.

“Готови сме да си сътрудничим с Виена, но това е всичко, което мога да кажа”, допълва заместник главният изпълнителен директор на Варшавската борса Беата Ярош по време на събитие за капиталовите пазари в Лондон. “Наблюдаваме какво се случва в Европа и сме готови да участваме в паневропейска консолидация.”

CEE Stock Exchange Group обяви през миналия март, че е готова да води преговори за “равноправно сливане” с Варшавската фондова борса, която е най-големият й конкурент. Преди IPO-то на Варшавската борса през 2010 г. от Виенската борса проявяваха интерес към закупуването. Главният изпълнителен директор на Erste Bank, която е един от най-големите акционери във Виенската, заяви през януари, че би приветствал сливане на двете борси.

Варшавската фондова борса е най-голямата за търговия с акции в ЦИЕ, като на основния й пазар има около 438 компании, в това число най-голямата полска банка PKO BP (PKO) и най-големият полски застраховател PZU SA (PZU). Броят на компаниите се е удвоил през последното десетилетие с 81 IPO-та през 2007 г. и 3 от началото на тази година

Борсата, която бе създадена през 1991 г., за да улесни приватизацията в страната, е контролирана от Министерството на финансите на Полша, което притежава 35% дял в нея. Министерството обмисляше да продаде контролния пакет на Deutsche Boerse през 2009 г., след което реши да направи IPO в края на 2010 г.

През 2010 г. Варшавската фондова борса сключи стратегическо партньорство с NYSE Euronext и реши да закупи системата за търговия на NYSE. Технологичната промяна, която ще позволи на борсата да приема поръчки за високочестотна търговия, трябва да бъде въведена на 15 април. През 2009 г. борсата купи платформата за търговия с полски държавни облигации MTS-CeTo.

Императрица Мария Тереза основава Виенската фондова борса през 1771 г. На борсата първоначално са се търгували облигации и валути, а търговията с акции започва през 1818 г.

След разпадането на Австро-Унгарската империя след Първата световна война, Виенската фондова борса остава център за компаниите наследници на тази империя като Унгария, Чехословакия или Югославия. До 1937 г. 75 от 205-те компании на борсата са били от тези държави.

Най-големите компании, които се търгуват на Виенската борса са Erste, третата най-голяма банка в Източна Европа и OMV AG.

Високопоставени ръководители от двете борси ще участват на организирания от Profit.bg форум "Шумът на парите" през май тази година.