Британските фирми, търсещи нови служители, започват да изпитват недостиг на кандидати в резултат на намаляващата имиграция в страната, посочва институтът CIPD, който е фокусиран върху човешките ресурси, цитиран от BBC.

Данните на CIPD посочват недостиг на работна ръка, както на такава, идваща от страни-членки на ЕС, така и от имигранти от трети страни. Причина за това е намаляващият интерес към Великобритания като трудова дестинация, главно провокиран от предстоящото отцепване на страната от Европейския съюз.

Проучване на CIPD сред над 1000 британски работодатели посочва, че намирането на персонал става все по-трудно на Острова.

Недостигът на работна ръка провокира покачване на възнагражденията, посочват от CIPD.

Така, докато краткосрочните изгледи относно безработицата във Великобритания остават добри, то недостигът на работна ръка започва да се усеща все повече, посочват от института.

Според последните официални данни, броят на работниците, които не са родени на Острова, намалява със 58 хил. души на годишна база в периода април тази година – юни миналата година, като 40 хил. души от общия брой не са хора, родени в страни-членки на ЕС.

За сравнение, за същия период между 2016 и 2017 година бе отчетен ръст на броя чуждестранни работници от цели 263 хил. души.

"Данните предполагат, че има промяна в тенденцията Великобритания да се възприема като привлекателно място за живеене и работа от граждани, които не са от Обединеното кралство, особено такива, дошли от страни извън ЕС, в период на силен растеж на заетостта и ниска безработица", каза Ървин Дейвис от CIPD.

18% от българите на Острова работят във финансовия секторБроят на румънците и българите на Острова е скочил с около 80% през последните 2 години


По думите му това увеличава трудностите при наемането на персонал за някои работодатели, като освен всичко друго подсказва за повишен риск от това все повече чуждестранни работници и работодатели да бъдат обезкуражени да се включат в икономическата система на страната след брекзит. Това ще засегна най-вече по-нискоквалифицираните работни позиции.

Според доклада на института, това може да има и по-дълбоки последствия за икономиката на Великобритания, тъй като недостигът на работна ръка води до по-голяма натовареност за наличния персонал, оттам загуба на поръчки и продуктивност.

Очаква се положението да бъде дори още по-лошо след 2021 г., когато в сила ще влязат рестрикции за работници, родени в страни-членки на ЕС, като това ще засегна най-вече нискоквалифицираните позиции.