Британският музей и Музеят на Акропола в Атина се приближават към историческо споразумение, според което мраморите от Партенона ще бъдат върнати след време в родината им като част от културен обмен, слагайки край на враждата за историческите артефакти, датираща от 1800 г.

Споразумението предвижда част от мраморните панели и статуи да се изпращат в Гърция на ротационен принцип в продължение на няколко години, като в замяна Лондонският музей ще получи техни копия, пише Bloomberg, позовавайки се на експерти, участващи в преговорите.

Акрополът в Атина. Източник: Profit

Скулптурите и релефите, известни още като мраморите на Елгин, са пренесени на Острова в началото на 19 в. от тогавашния британският посланик в Османската империя. Дипломатическият спор за тяхното връщане датира още от 1832 г. – от основаването на съвременна Гърция след Националноосвободителното въстание.

Партенона. Източник: Profit

Всяка сделка може да бъде подобна на тази от миналата година, съгласно която в Гърция ще бъдат репатрирани 161 експоната от Музея на изкуствата Метрополитън в Ню Йорк в периода от 2023 до 2048 г.

Бившият министър на културата на Обединеното кралство Ед Вейзи, който е председател на т.нар. Проект „Партенон” – комитет, който работи за сближаване на позициите между двата музея в Лондон и Атина, заяви, че преговорите са към края си. „Търсим сделка, която е от полза както за Гърция, така и за Великобритания, съсредоточена върху културно партньорство между двете страни. Това би накарало Британския музей да продължи да изпълнява ролята си на „музей на света“, показвайки великолепни гръцки артефакти на ротационен принцип, а скулптурите от Партенона се завърнат в техния законен дом в Атина“, обяви говорител на Проекта.

Пропилеите - парадният вход към Акропола. Източник: Profit

От своя страна Лондонският музей за пръв път потвърди, че преговаря с Гърция за връщането на някои от мраморите от Партенона в родината им. Негов говорител съобщи пред The Guardian : „Обявихме публично, че активно търсим ново партньорство за Партенона с нашите приятели в Гърция и с навлизането в новата година продължават конструктивни дискусии.“

Миналия месец гръцкият вестник Ta Nea съобщи, че двете страни водят трайни преговори от месеци за оспорваните антики, известни като „мраморите на лорд Елгин”, изложени в Британския музей от 1832 г. Джордж Осбърн, председател на настоятелството на Музея, призна, че има готовност за сделка, но никой от попечителите му не потвърди, че се върви към уреждането на стогодишния спор.