Черно море, където отдавна не е имало големи морски сражения и дипломатически битки, може да се превърне в зона на нов геополитически конфликт, ако в недрата му бъдат открити значителни запаси от петрол и природен газ, пише електронният сайт К2Капитал.

Турция е готова да похарчи почти 8 млрд. долара в разстояние на 10 години за търсене на залежи от петрол и газ в недрата на Черно море, стана известно днес на енергиен форум в Истанбул, предаде БТА.

Турското държавно акционерно дружество "Турски петроли" (Turkiye Petrolleri АО) планира да инвестира 500 млн. долара през следващите три години за геоложки проучвания в акваторията в Черно море, заяви ръководителят на геоложките проучвания в дружеството Ахмет Онер. Ако бъдат открити петрол и газ, инвестициите ще нараснат до 8 млрд. долара за допълнителни проучвания, добави той.

Черно море дълго време се смяташе за вътрешно море на Съветския съюз, отбелязва К2Капитал. Времената обаче се промениха и сега руският сектор представлява само незначителна част от черноморския шелф. В момента турският шелф е най-голям.

Проучвания за находища на петрол и природен газ в Черно море почти не са правени, но според някои оценки е възможно там да бъдат открити неизвестни досега залежи от полезни изкопаеми.

"Черно море остава единственият недокоснат участък в света. В него има феноменално огромен потенциал", заяви на форума Джин ван Дайк, президент на американската компания Ванко енерджи ко. (Vanco Energy Co.), която победи в конкурса за проучване в украинския черноморски Прикерченски участък, южно от Кримския полуостров. Компанията очаква в близките дни да получи лиценз за сондажи в началото 2010 година.

Турция, България и Румъния вече извършват проучвателни работи в черноморския шелф. До този момент са проучени само три сондажни отвора - две в западната част и една в източния турски шелф. Средната дълбочина на Черно море е около 2000 метра, което създава известни затруднения за сондажна дейност с мощностите, с които разполагат страните, претендиращи за черноморския шелф, посочва К2Капитал.

Приказните богатства на девственото за нефтодобивните компании море започва все повече да привлича потенциални кандидати да ползват залежите в недрата му.Остава само въпросът дали са достатъчни залежите от петрол и газ под черноморския шелф, за да бъдат осъществени мащабни инвестиции.

Турция не чака да получи отговор на този въпрос, а сама проучва за наличие на находища, продължава публикацията. През последните три години "Турски петроли" е похарчила 200 млн. долара за сеизмологични проучвания. През 2006 г. тя създаде смесено предприятие с бразилската Петролеу Бразилейру (Petroleo Brasileiro SA), която има опит в разработването на дълбоководни петролни находища.