Русия предлага еврооблигации за 5.5 млрд. долара. Това е втората най-голяма емисия облигации, преизчислени в долари, предлагана някога от развиваща се страна. Русия ще се възползва от рекордно ниските лихви, за да се завърне на капиталовите пазари за първи път от 1998 г. насам.

Правителството планира да емитира петгодишни еврооблигации на стойност 2 млрд. долара днес с доходност от 1.25 процентни пункта над щатските облигации със същия падеж, или 3.748% в момента, според двама банкери запознати със ситуацията. Страната също така се очаква да продаде 10-годишни облигации на стойност 3.5 млрд. долара при спред от 1.35 процентни пункта. Общата сума е втората най-голяма за публично предлагане на облигации след емисията на Катар през ноември, която беше на стойност 7 млрд. долара, показват данни на Bloomberg.

Според източници в руски медии емисията е била презаписана петкратно.

Русия за последно издава облигации в чужбина през юли 1998 г., по-малко от месец преди дефолта по задълженията й в размер на 40 млрд. долара и обезценяването на рублата да повишат доходността на облигациите до 80% а световните пазари да се сринат след фалита на хеджфонда Long-Term Capital Management LP.

По-бързият растеж на развиващите се икономики и близката до нула основна лихва в САЩ намалиха средното ниво на доходността на облигациите на развиващите се страни до рекордно ниските 6.12% миналата седмица, което наполовина в сравнение с върха от 2008 г., показва индексът на JPMorgan Chase & Co. EMBI+.

Доходността на руските облигации в долари, чиито падеж е през 2018 г. днес пада с 3 базисни пункта и върви към, рекордно ниско ниво от 4.653%. Доходността пада от 9.769% през ноември 2008 г., след като скокът в цената на петрола до 83.90 долара на барел в сравнение с 33.87 долара на барел преди това съживи икономиката на най-големия енергиен износител в света.