Двата германски банкови гиганта Deutsche Bank и Commerzbank се отказаха от сливане, посочвайки, че сделката носи твърде много рискове.

И двете страни заявяват, че сделката не би генерирала „достатъчно ползи”, които да оправдаят разходите по сливането, предава BBC.

През миналия месец двете банки навлязоха във формални разговори за евентуално сливане.

Германското правителство подкрепяше евентуалното сливане, като различни информации посочиха, че министърът на финансите Олаф Шолц харесва идеята Германия да има така наречен шампион в банковата си индустрия.

Правителството притежава дял от 15.5% в Commerzbank, придобит след като банката изпадна в затруднения в резултат на финансовата криза.

Сделката се разглеждаше като нещо, което ще обещае светло бъдеще и за двете финансови институции.

При сливане двете банки биха контролирали около 1/5 от германския банков бизнес с активи от 1.8 трилиона евро.

В изявление от Deutsche Bank посочиха, че сливането би създало допълнителни рискове, които няма как да бъдат компенсирани от потенциалните ползи.

„Deutsche Bank ще продължи да преглежда всички алтернативи за подобряване на дългосрочната рентабилност и възвръщаемост за акционерите”, посочват от банката.

Изпълнителният директор на Commerzbank Мартин Зилке коментира, че „има смисъл” да се обмисля сделка, но подобно на Deutsche Bank, той заключва, че потенциалните ползи не могат да оправдаят допълнителни разходи и рискове.

Deutsche Bank изпитва затруднения в генерирането на растеж, като понася и негативни последствия от своите инвестиционни банкови операции в САЩ.

Commerzbank също не се справя особено цветущо с растежа.

Ще се появи ли нова германска супербанка? Сливането на Deutsche Bank и Commerzbank може да създаде най-мощната европейска финансова институция

Двете банки са изправени пред проблеми, породени от икономическото забавяне както в Германия, така и в еврозоната.

Критиците на сливането посочваха, че обединението между две задъхващи се банки само ще доведе до създаването на една голяма банка с проблеми.

В допълнение, сделката бе атакувана и от профсъюзите поради опасения, че над 10 хил. работни места могат да бъдат съкратени.