Унгария не е в състояние сама да се справи с екологичната катастрофа, която заплашва страната и държавите по поречието на река Дунав. Късно тя снощи активира Механизма за гражданска защита (на Европейския съюз), за да получи спешна международна подкрепа за справяне със замърсяването, причинено от скъсване на дига на хвостохранилище.

Искането й бе веднага изпратено в страните, участващи в механизма, съобщи Европейската комисия. Унгарските власти са уведомили, че се нуждаят спешно от 3-5 експерти с голям опит в третирането на токсични утайки, обеззаразяване и справяне с последствията от тежки екологични замърсявания.

След активирането на механизма комисарят за реагиране при кризи Кристалина Георгиева заяви, цитирана от неин говорител: Унгария бе засегната от екологична катастрофа. Подобни бедствия не спират до националните граници и един съвместен европейски отговор може да предостави най-ефективната подкрепа за справяне с катастрофата.

Цялата екосистема на река Марцал, замърсена от отровната тиня след индустриалната злополука в Унгария, е напълно унищожена. Отровният разлив засегна и екосистемата на основния ръкав на Дунав, в който бяха намерени първите мъртви риби. Това съобщи говорителят на унгарската Националната служба по бедствията Тибор Добшон, цитиран от Франс прес.

Силно повишеното алкално равнище в река Марцел е погубило всичко - рибата е отровена, растителността също не можахме да спасим, добави той пред националната агенция МТИ. "Смъртната присъда" на Марцал бе произнесена с вливането на червената тиня, донесена от потока Торна.

Опитахме се да понижим алкалността на водата в Марцал на няколко места с помощта на гипс и киселина, но всичко бе напразно, каза Добшон. Идеята била алкалното ниво да се снижи под 9 в река Раба и Дунав, за да бъдат спасени екосистемите им. Замърсяването обаче е достигнало основния приток на Дунав към 10 часа по Гринуич.

Позовавайки се на унгарски представители, ДПА съобщи, че токсичният разлив е достигнал тази сутрин река Дунав край град Дьор, на 120 км западно от Будапеща. Алкалността на Раба първоначално била с pH 13, но към момента на вливането й в ръкав на Дунав равнището било сведено до 9.3.

„Мога да потвърдя, че отделни мъртви риби вече са забелязани в основния ръкав на Дунав", заяви Тибор Добшон, цитиран АФП. Рибите са забелязани в близост до мястото, където вече замърсената река Раба се влива в Дунав. Нивото на киселинност на мястото е 9.1, което е смъртоносно за рибите, съобщи още експертът.

Токсичните отпадъци, които се изляха в понеделник от фабрика за алуминий в град Айку, на 160 км западно от Будапеща, причиниха смъртта на най-малко четирима души и замърсиха големи повърхностти в западната част на Унгария. Според представители на Националната служба за борба с бедствията над 150 души, повечето от които с химически изгаряния, са били хоспитализирани в резултат от изгарящите и разяждащи свойства на токсичната кал.

Европейската комисия е готова да помогне на Унгария и други страни, които евентуално са засегнати от токсичния разлив, съобщи говорител на ЕК, цитиран от Франс прес. До този момент ЕК не е получила искане за помощ. "Готови сме да помогнем като предоставим експерти, помпи, материали или химични продукти", уточни Джо Хенън, говорител на еврокомисаря за околната среда Янез Поточник.

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви по-рано, че страната му няма нужда от пари, а по-скоро от експертиза, за да се бори с последствията от токсичната кал.

Източник: БТА, Фокус