Отношенията между България и Македония бяха, са и ще останат лоши. Това каза пред сайта на Георги Коритаров Арбен Джафери, един от най-известните албански политически лидери в Македония.

Джафери е създател и почетен председател на демократическата партия на Албанците /ДПА/. На въпроса дали задържането в Македония на Спаска Митрова, която има и българско гражданство, ще се отрази на двустранните отношения Джафери казва, че въпросът "възниква от само себе си по повод случая със Спаска Митрова".

"Смятам, че българо-македонските отношения бяха, са и ще бъдат лоши. Става дума за последиците от една нереалистична, ненаучна и неисторическа формула на етногенезиса, за една епистемоложка грешка и метод, които деформират възприемането и тълкуването на историческите процеси и обществените реалности. Основната грешка е в третирането на нацията и държавата като метафизически категории - като вечни и непроменливи дадености, които винаги са съществували и продължават да съществуват и в сегашния смисъл и дефиници", казва Джафери и добавя: Този подход непрекъснато произвежда необичайни политически и научни дебати, които перманентно влошават отношенията между съседите и научните кръгове. Подходът, за който говоря, е пряка последица от сръбската хегемонистична политика, която след разпадането на Австро-Унгарската и Отоманската империи се опитваше да създаде държава, способна да доизпълни ролята на Византия.

"Има много общо в македонския и сръбския подход при тълкуването на историята и понятията държава и нация. Сръбската историография например третира Косово като вечна и неотделима част от сръбската държава. В това разбиране сърбите са вечните храбри воини и вечните православни християни, което е в противоречие с реалността и логиката. От друга страна в Македония се развива тезата, че днешна Македония е само част от антична Македония, според което разбиране и в региона на Пирин живеят македонци, докато в Македония дори случайно не може да има българи. В съответствие с тази логика Спаска Митрова не може да не бъде македонка, а от друга страна - не може да бъде българка", казва още Джафери.

На въпроса дали има риск за териториалната цялост на Македония Арбен Джафери казва, че "досегашният исторически опит показва, че малките народи не могат сами да създават държави без пряката помощ на по-силните държави". "Така е било и така ще бъде. Когато сърбите бяха на „праведната" и победоносна страна, те получиха право да се разширяват на юг, на север и на запад. Така беше създадена Югославия, която трябваше да съхрани нереалистичните амбиции на сръбските хегемонисти.

След края на Студената война изчезна и необходимостта от Югославия, за която сърбите мислеха, че е тяхно творение. Когато се опитаха сами да „сърбизират" Югославия", те се натъкнаха на мощна съпротива и отвътре и отвън. Македония се превърна в самостоятелна държава, защото по-силните й отредиха роля на геостратегическа възглавница, която трябваше да предотврати междуособните напрежения на балканските държави. Ако тя би могла да изиграе добре тази роля, не би имала проблеми. А ако не - тогава би попаднала в категорията на неуспешните експерименти.

Изглежда в Македония все още не разбират, че след приемането на Албания, а преди това на България, Румъния и Гърция в НАТО, Македония вече няма същото геостратегическо значение", казва още Арбен Джафери.

Източник: БГНЕС