Една трета от румънците нямат достъп до мрежите за питейна вода и канализационните мрежи, съобщи днес министърът на околната среда и трайното развитие Атила Кьорьоди, цитиран от Франс прес и БТА.

Министърът изтъкна, че страната трябва да инвестира големи суми, за да запълни пропастта, която я дели с другите страни от Европейския съюз.

"Канализационните мрежи се простират на 18 381 км, което означава, че само 11.5 милиона румънци имат достъп до тях, от които 210 милиона живеят в градове, а 1.5 милиона по селата", изтъкна Кьорьоди при представянето на проект за модернизация на инфраструктурите.

Освен това 47 румънски града, сред които Букурещ, изливат използваните води в реките без предварително пречистване, а от 1310 воднопречиствателни станции в страната 63.4 на сто не функционират по най-добрия начин, продължи министърът.

За да реши проблема, Румъния ще трябва да инвестира 9.5 млрд. евро до 2018 година, посочи Атила Кьорьоди.

Букурещ ще трябва да увеличи и процента на преработваните домакински отпадъци, за да спази европейските изисквания. В момента се използват едва 2 процента от отпадъците, които подлежат на преработка, подчерта министърът.