Европейската комисия ще даде насоки на страните-членки за ефективно намаляване на публичния дълг през есента - това каза изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис след края на неформалното заседание на икономическите и финансови министри на ЕС в Прага.

Натискът идва от много страни като рекордно висока инфлация и проблеми с доставките на енергията.

Затова следващата година фискалната политика трябва да е по-предпазлива, подчерта Домбровскис. Той добави, че трябва да се даде приоритет на фискалната устойчивост и да има съвместимост със задачата на ЕЦБ да намали инфлацията.

Също така трябва да се помогне на хората и фирмите, които са най-потърпевши. Мерките трябва да са целенасочени и временни, каза още еврокомисар Домбровскис:

"Също така ние трябва да осъществим напредък по рамката за бъдещото икономическо управление. Откакто започнахме дискусиите преди близо година, успяхме да открием някои основни задачи. Трябва да гарантираме, че държавният дълг спада ефективно, особено там, където е висок и също при добри икономически условия. Също да внимаваме за състава и качеството на публичните финанси, предвид настоящата повишена необходимост от инвестиции за зеления и дигитален преход и общата ни сигурност. За тези приоритети, изглежда, има широко съгласие".

Доларът изглежда по-силен от всякога. Но дали наистина е така?Технологиите подкопават влиянието на световната резервна валута

Нашата цел остава да гарантираме устойчивост на държавния дълг, което ще изисква фискални корекции, реформи и инвестиции, подчерта той. Според правилата на ЕС, той трябва да е под 60 на сто от БВП, а държавният дефицит - под 3 на сто от него, пише БГНЕС.

Вчера министрите одобриха заем от 5 млрд. евро за Украйна, който да подпомогне страната да поддържа работата на училища, болници и други държавни институции.