Европейската комисия (ЕК) ще засили надзора си над Румъния в идните месеци, за да се увери, че върховенството на закона в страната се спазва, съобщиха дипломати.

Предварителен доклад на комисията обяви, че "в момент, когато са породени сериозни опасения относно върховенството на закона и независимостта на съдебната система", ЕК ще препоръча Букурещ да остане под наблюдението на Евросъюза.

След като бяха предупредени, че трябва да постигнат по-голям напредък при съдебните реформи и борбата с корупцията, Румъния и България бяха подложени на специална европейска програма за наблюдение, припомня БГНЕС.

Доскоро Букурещ се надяваше, че т. нар. Механизъм за сътрудничество и оценка (МСО) ще бъде вдигнат след пет години, което ще позволи на страната да се присъедини към Шенгенското пространство.

Но предварителният доклад бе повече от категоричен, че до края на годината "ще бъде издаден още един доклад".

Новият документ ще обобщи дали тревогите на комисията "относно върховенството на закона и независимостта на съдебната система са били разгледани и дали демократичният баланс е бил възобновен".

През изминалата седмица ЕК изрази тревога от плановете на лявоцентристкото правителство на премиера Виктор Понта да отстрани от длъжност президента Траян Бъсеску.

Часове по-късно министър-председателят пристигна в Брюксел за разговори с европейските власти, от които получи списък с 11 "обезпокояващи въпроса".

Очаква се управляващата коалиция на Понта да извърши поправка, която да отмени изискването за поне 50% избирателна активност при отстраняване на държавен глава.