Противоречивите нови правила за защита на авторските права в рамките на Европейския съюз получиха зелена светлина от Европейския парламент, предава BBC.

Законопроектът бе променен спрямо версията му, предложена през юли тази година, която не бе одобрена от европейските депутати. Въпреки това, според критиците на документа, той остава силно проблематичен.

Много музиканти и създатели на съдържание твърдят, че реформите са необходими, за да бъдат справедливо компенсирани артистите.

Противниците на реформата обаче се страхуват, че тя може да разруши интернет - такъв, какъвто го познаваме днес, тъй като има потенциала да забрани свободното споделяне на съдържание, създавано от потребителите, като meme-та, пародии и прочее.

За да станат новите правила официален факт, все още трябва лидерите на всички страни-членки на Европейския съюз да одобрят законопроекта. Ако и това се случи, всяка страна ще има задължението да имплементира закон на местно ниво, който да вкара в действие новите правила.

Гласували „за” на заседанието, проведено в Страсбург, са 438 депутати, тези, казали „не” на предложението, са 226, а въздържалите се наброяват 39.

Такса линк

Промените, които бяха одобрени от ЕП, изменят серия текстове в оригиналната директива, като за най-скандални се определят член 13 и член 11.

Член 13 предвижда големите интернет компании, като Facebook и Google, да имат задължението за предприемане на мерки, така че да се уверят, че правилата за употреба на дадено съдържание се спазват в полза на носителите на авторските права на въпросното съдържание.

Критиците посочват, че това ще позволи на интернет платформите да филтрират съдържанието, качено онлайн от потребителите, което би представлявало цензуриране на свободата на словото.

Член 11 предвижда вменяване на задължение на интернет платформите да плащат на новинарските организации, преди да публикуват линкове/препратки към техни материали, което според критиците си е чиста „такса линк”.

Цензура ли е новият закон против фалшиви новини в Германия?Безграничната субективност на това какво значи „реч на омразата” или „фалшива новина” моментално предизвика гнева на критиците


По-рано през тази година YouTube се включи в дебата. Един от директорите в компанията, собственост на Google, Робърт Кинкъл коментира, че един от най-спорните моменти в член 13 рискува да „обезкуражи или дори да забрани на платформите да поддържат съдържание, генерирано от потребителите”.

Музикантът Уиклиф Жан също се изказа против директивата, посочвайки, че вместо да се опитват да блокират интернет, законодателите трябва да се опитат да го подобрят.

Много други музиканти обаче, включително Пол Макартни, твърдо застават зад реформата.

В епохата на толкова много съзадатели на съдържание в интернет, които не са световно известни актьори или музиканти, новата директива идва като апокалипсис, тъй като рискува да пререже една току-що узряла индустрия, като влогърството в YouTube, например.