"Сега имаме най-суровите санкции до момента – изчерпващи военния арсенал на Русия и нанасящи тежки поражения на икономиката ѝ.

Също така засилваме натиска върху тези, които се опитват да заобиколят нашите санкции."

Това заяви в Twitter председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод десетия пакет санкции на ЕС срещу Русия.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди, че съюзът ще продължи да налага още санкции на Москва.

“Оставаме единни в решимостта си да разбием военната машина на Русия”, написа той в Twitter, където посочва, че в списъка на ЕС попадат 121 физически и юридически лица в списъка, значителни нови ограничения за внос и износ, забрана на руски пропагандни издания.

"Ще продължим да засилваме натиска върху Русия и ще го правим толкова дълго, колкото е необходимо, докато Украйна бъде освободена от бруталната руска агресия", казва той в изявление, цитирано от Reuters и БТА.

Борел отбелязва, че най-новите санкции са насочени срещу банковия сектор, срещу достъпа на Москва до технологии, които могат да се използват за граждански и военни цели, както до напреднали технологии.

ЕС наложи санкции и на 11 физически и седем юридически лица, свързани с група "Вагнер", чиито наемници се бият в Украйна, но участват и в конфликти в африкански държави като Мали.

По думите на Борел дейностите на "Вагнер" застрашават международния мир и сигурност, тъй като компанията не действа в каквато и да било правна рамка.

Сред включените в "черния списък" са двама от командирите на групата, участвали дейно в превземането на украинския град Соледар миналия месец, както и ръководителят на "Вагнер" в Мали, се казва в съобщение на ЕС.

Шефът на частната военна компания Евгений Пригожин призна, че мерките ще затруднят работата ѝ, тъй като ще направят по-сложно снабдяването с оръжия, но изрази увереност, че тя ще се справи.

"Разбира се, това ще затрудни работата, защото няма да можем да използваме необходимото количество европейски оръжейни системи. Ние вече сме свикнали с натовски тип оръжие. То е още по-полезно във време на недостиг на боеприпаси. Сега тези покупки ще се усложнят, но ние имаме достатъчно нелоши канали за комуникация с европейски производители, каза Пригожин в коментар, публикуван в Telegram от пресслужбата му.