В Република Македония няма условия за провеждане на честни и демократични избори на 24 април. Това каза американският посланик в Скопие Джес Бейли след среща с премиера Емил Димитриев, предаде БГНЕС.

Изявлението бе отлагано на няколко пъти през последните три дни. Днес се стигна и до извънредна лидерска среща, на която обаче не присъства ръководителят на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Бейли прочете съвместното съобщение, което е изготвено с посланика на ЕС в Скопие Аиво Орав. До Бейли бе заместникът на Орав, защото посланикът на ЕС в Скопие в момента е в Брюксел.

В доклада двамата призовават политическите лидери в страната сами да определят нова дата за избори. Според него те трябва да посочат възможно най-близка дата след тази от 24 април.

Бейли съобщи, че по време на преговорите се е споменала и датата 5 юни. "Сериозно подкрепяме всички политически лидери от управлението и опозицията, както и институциите, да изпълнят договора от юни/юли миналата година. Ако изборите не се състоят на предвидената дата, се очаква политическите лидери да създадат условия за провеждане на честни избори с възможно най-близка дата при пълно изпълнение на задълженията на Държавната избирателна комисия.

Партийните лидери предложиха датата 5 юни като възможно алтернатива за избори...., на която всички граждани и партии ще участват свободно", се казва в доклада на посланиците. Орав и Бейли подчертават, че и в бъдеще ще следят напредъка и изпълнението на поетите ангажименти.

Двамата призовават политическите лидери да предприемат необходимите крачки за връщането на страната по пътя на нейната евроинтеграция. Опозиционният Социалдемократически съюз (СДСМ) на Зоран Заев многократно повтаряше, че в страната няма условия за провеждане на честни и демократични избори.

Според Заев "докато не се провери и изчисти избирателният списък и няма свободни медии в Република Македония" не може да има избори. ВМРО-ДПМНЕ съобщи, че повече няма да участва в срещите, организирани от белгийския посредник Питер Ванхауте.

В декларацията посредникът се определяше като "обикновен турист, който може да посети Музея на революцията в Скопие". Самият Питер Ванхауте публикува съобщение в Twitter, в което написа, че на 24 април не може да има избори.

Повече от 1 година Република Македония се намира в тежка политическа криза. Тя бе предизвикана от разкритията на Зоран Заев за криминалния характер на управлението на Никола Груевски, който беше на власт от 2006 г. до януари 2016 г. В страната се състояха масови протести с искане за оставка на Груевски.

С посредничеството на ЕС и САЩ беше постигнат договора от Пържино през юни миналата година, който предвиждаше създаването на специализирана прокуратура, която да изправи пред съда всички виновници за сегашната ситуация, както и провеждането на предсрочни избори.