Върховният представител на Европейския съюз по външната политика Жозеп Борел е казал на премиера на Украйна Денис Шмигал, че страните членки на ЕС планират да обучат общо 30 000 украински военнослужещи, предаде DPA, цитирана от БТА.

Агенцията отбелязва, че това съобщение е било направено при започналото посещение на официални представители на Европейската комисия в Киев за разговори с членове на украинското правителство. Досегашната заявка на ЕС беше да обучи 15 000 украински военни. Сега броят се удвоява.

В няколко поредни публикации в Twitter Борел обяви, че Украйна трябва да получи цялото военно оборудване и обучение, необходимо за защита на територията и народа си от агресивната война на Русия.

"Общата военна подкрепа на ЕС за Украйна в рамките на “Европейски фонд за мир” (EPF) вече е 3,6 милиарда евро. С нашия ангажимент да обучим до 30 000 войници, ЕС се превърна във водещ доставчик на военно обучение за Украйна", написа ръководителят на европейската дипломация.

Борел е споделил с Шмигал и плановете на ЕС да предостави 25 милиона евро на Украйна за финансиране на операциите по разчистване на мините и експлозивите от територията ѝ. "Защитата на цивилните и техния поминък има приоритетно значение", добави той в Twitter.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и още 15 еврокомисари пристигнаха по-рано днес в Киев, за да се срещнат с членове на украинското правителство, посочи Комисията в съобщение.

"Радвам се, че съм отново в Киев, за 4-ти път след руската инвазия. Този път с моя екип от еврокомисари", написа Фон дер Лайен в Twitter. "Ние сме тук заедно,

за да покажем, че подкрепата на ЕС за Украйна продължава да е силна."

Междувременно AFP цитира Урсула фон дер Лайен, която заяви, че ЕС планира да наложи нови санкции на Русия по случай първата годишнина от инвазията ѝ в Украйна на 24 февруари миналата година, предаде БТА.

"До 24 февруари, когато се навършва една година от началото на инвазията, ние сме си поставили за цел да приемем десети пакет санкции", каза Фон дер Лайен на съвместна пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски в Киев.

Председателят на ЕК подчерта, че сега "Русия плаща висока цена, защото нашите (наказателни мерки) подкопават нейната икономика, връщайки я с едно поколение назад".

Сред най-тежките санкции, приети от ЕС след началото на войната, е въведеният в началото на декември таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел, отбелязва AFP.

"Това вече струва на Русия по около 160 милиона евро на ден", каза Фон дер Лайен.