Страните от Централна и източна Европа (ЦИЕ), чиито валути са тясно обвързани с други, бяха засегнати особено силно от финансовата криза и е "наложително" тези страни да подсилят техните шокови буфери, обявиха вчера от Европейската централна банка (ЕЦБ).

"Като се има предвид липсата на автономна монетарна политика в страните с обвързани обменни курсове на валутата, е наложително други сфери да дадат на икономиката необходимите възможности да се справя с шоковете и да избягва повтаряне ма макроикономическите дисбаланси," казват от ЕЦБ в месечния си бюлетин.

Страните трябва да пренасочат ресурси към сектора на търговията, което означава стоки и услуги да могат да бъдат продавани на място различно от мястото на тяхното производство. "Те също така трябва да избягват завръщането към ситуация, в която процесът по наваксването се движи основно от кредитния ръст финансиран отвън и от увеличението в цените на активите," според ЕЦБ.

Валутите на страни като България, Естония и Литва са обвързани с еврото, докато други като Унгария приеха режим на свободно движение на валутния курс, за да се концентрират върху инфлацията.

"Изглежда ефектът от кризата беше особено ясно изразен в страни, където монетарната политика е ограничена от обвързаните валутни курсове в реакцията й, както срещу прегряване на икономиката преди кризата, така и срещу последвалата икономическа криза," заявяват от ЕЦБ.

По отношение на фискалната политика от ЕЦБ казват, че "за много от страните, за които става въпрос, фискалният излишък е подходяща цел за ограничаването на в бъдеще риска от цикли при, които първо има бум а после срив."

Централните банки в региона също така не трябва да пренебрегват появяващия се отново инфлационен натиск. "Някога временните дезинфлационни фактори, свързани с икономическата и финансовата криза отслабнаха, което ще доведе до необходимостта от цялостна позиция по отношение на водената политиката, която да предотврати зараждането отново на натиск от прегряване," според ЕЦБ.