Европа е застрашена от временни прекъсвания на електрозахранването през идващата зима заради недостатъчните газови резерви.

Това прогнозира главният изпълнителен директор на компанията за търговия със суровини Trafigura Джеръми Уеир.

По думите му цената на петрола може да се повиши до над 100 долара за барел.

Търсенето на енергийни ресурси, като петрол, въглища и природен газ, както и на различни метали, в това число кобалт, никел и мед, се повишава на фона на отварянето на глобалната икономика и постепенното премахване на противоепидемичните ограничения. Това обаче може да доведе до резки скокове на цените, предупреждават от Trafigura.

Природният газ в Европа поскъпна до рекордни равнища тази година, а в някои страни дори бяха въведени мерки, с които да се ограничи ръста, включително държавни субсидии и тавани върху цените.

"В момента, честно казано, нямаме достатъчно газ и запасите за зимата са ниски. Има основателни опасения, че ако зимните месеци са по-студени, може да се стигне до режим на тока в някои части на Европа", коментира Уеир по време на форума FT Commodities Asia Summit.

Руският газов монополист Газпром, който е основен износител на "синьо гориво" за Европа, започна да запълва своите хранилища по-рано този месец, но за декември компанията очаква доставките по газопроводите да са по-ниски.

Правителствата в някои европейски държави обвиниха Москва в умишлено ограничаване на доставките на газ за Европа с цел да се окаже натиск върху Германия да ускори изграждането на Северен поток 2. Русия обаче опроверга тези спекулации.

Инвеститор със 71% доходност от петрол, ето следващият му залогЕто коя е

Междувременно, високата цена на природния газ доведе до ръст на търсенето на петрол. Цената на сорта брент се повиши с 60% от началото на годината и се търгува на нива от над 80 долара за барел.

Според Джеръми Уеир от Trafigura предлагането на петролния пазар също може да се окаже недостатъчно.

Борбата с климатичните промени изисква от петролните компании постепенно да ограничават инвестициите си в замърсяващите изкопаеми горива и да се фокусират върху възобновяемите енергийни източници.

Trafigura, която е един от най-големите търговци на суровини в света, отчете рекордна печалба за първото полугодие на 2021 г., на фона на рязкото повишение на цените.

Ръстът в производството на електроавтомобили пък увеличава търсенето на метали, като кобалт, никел и мед. Запасите от мед в хранилищата на Лондонската борса за метали и на Шанхайската стокова борса се намират на многогодишни дъна.

Според Джеръми Уеир производството на кобалт и никел няма да бъде възможно без отварянето на нови мини. Този процес трябва да се случва достатъчно бързо, но без това да е за сметка на пренебрегването на стандартите за безопасност, предупреждава още изпълнителният директор на Trafigura.

Той каза още, че компанията инвестира активно в технологии за улавяне и складиране на въглеродни емисии, които имат потенциала да се превърнат в основно перо от нейния бизнес.