Около 6000 компании вече са се преместили от Гърция в съседна България. Дали защото правителството обеща да намали разходите и не го направи? Или поради увеличаващите се данъци, климата на хаос и конфискацията на имущества в Гърция?

Гърция е с население от 10.8 млн. души, което е малко по-малко от това на щата Охайо (11.4 млн.). Загубата на 6000 компании е голям удар за икономика с такива мащаби, отбелязва в свой коментар списание Forbes.

Но защо България? От една страна, България е член на Европейския съюз с всички произтичащи от свободната търговия предимства. Българският лев е надеждно вързан към еврото с валутен борд.

Но преди всичко в България има плосък данък от 10% и корпоративен данък, който също е 10%. 20-процентният Данък добавена стойност е висок, но все пак е по-нисък от този в Гърция, където е 23%.

Авторът на статията във Forbes преди време е предложил на Гърция да последва примера на България и да въведе плоската данъчна система, посочва БГНЕС.

Когато България го направи, нейните данъчни постъпления нараснаха с 5.24% през първата година от въвеждането му, в сравнение с последната година, когато е действала старата данъчна система.

Това е повече от ръста на приходите, които гръцкото правителство е получило от всичките си досегашни повишения на данъците в рамките на "рестриктивните" си усилия. Така някои от 6000 фирми, които сега са в България, могат да се върнат в родината си.

Гръцкото правителство трябва да ореже сериозно разходите си, за да ги синхронизира с данъчните постъпления. Това се нарича "икономии с растеж" и е същата стратегия, която беше използвана от Роналд Рейгън и Маргарет Тачър през 80-те години на ХХ век. Тази стратегия може да проработи и днес в Гърция, смятат от Forbes.