24-часов протест започнаха журналистите в Гърция. От 5 часа тази сутрин (15 март) гръцките медии не излъчват новини и актуални предавания, а само филми и музикални програми, съобщава БНР. Освен журналистите в стачката участват техническите сътрудници в частните и държавни медии, както и служителите в пресцентровете на министерствата.

Поводът за стачката е жестоката влакова катастрофа край Лариса, при която загинаха 57 души. Медийните работници искат пълно разследване на причините, довели до националната трагедия и присъди за ръководството на транспортното министерство.

"24 часа мълчание в памет на жертвите от катастрофата", съобщава Съюзът на журналистите.

Журналистите стачкуват ден преди общата национална стачка, обявена от гръцките синдикати за утре (16 март), за да могат тогава да отразяват протестите.

Гръцките железничари обявиха стачка след катастрофата във вторникСпоред гръцките железничари в основата на трагедията стои лошото състояние на железопътната инфраструктура в страната

Сотирис Триандафилу, председател на Общогръцката федерация на редакционните съюзи, заяви, че журналистическите сдружения стачкуват ден преди общата национална стачка, обявена от гръцките синдикати за утре (16 март), защото искат да се уверят, че обществеността ще получи пълна информация за протестите.

"Журналистите са част от обществото, така че ние обединяваме гласа си с обществото и синдикалното движение и участваме в стачките. Настояваме за пълно правосъдие за този трагичен влаков инцидент. Освен това настояваме за журналистика в обществен интерес, за колективни трудови договори във всички медии, както и за свободна и независима информация", заяви Триантафилу пред BIRN, цитиран от Balkaninsight.

Междувременно, още трима служители на гарата в Лариса бяха обвинени във връзка с катастрофата, припомня БНР. Протестите, започнали веднага след инцидента преди две седмици, не стихват.

Досега обвинения са повдигнати на железопътния инспектор и двама ръководители на движението за нарушаване на безопасността на движение, което предвижда затвор от 10 години до доживотна присъда. В ареста е и прекият началник на гарата в Лариса.

На заседание на Министерския съвет беше взето решение да се възстанови трафикът на пътническите влакове от края на месец март, като в железниците се въвеждат извънредни мерки по сигурността на пътниците. Все още не е намерено конкретно решение за движение на товарните влакове, спрени от стачката на железничарите, което затруднява превоза на стоки.

Гръцкият министър на транспорта подаде оставка заради катастрофатаПо последни данни починалите в инцидента са 36, броят на ранените е 85 души

Още в първата нощ след катастрофата гръцкият министър на транспорта Костас Караманлис подаде оставка. Той заяви, че оттеглянето му е било негово задължение и че това е "най-малкото, което може да направи, за да почете паметта на жертвите". Караманлис отбеляза, че поема отговорността за "дългогодишните недостатъци" на държавата.

Пътнически влак се сблъска с идващ насреща товарен влак малко преди полунощ на 28 февруари срещу 1 март в северната част на Гърция преди долината Темпе между планините Олимп и Оса.

Сред загиналите 57 души имаше много млади хора, студенти, които са се връщали от Лариса и Атина към Солун. В инцидента загина и българин с двойно гражданство, а други двама наши сънародници бяха ранени.

Според експерти трагичната влакова катастрофа вероятно е причинена от човешка грешка, до която се е стигнало поради факта, че електронната система във влаковете „не работи от години“. Разследването на тежкия инцидент продължава.