Газпром проучва възможността за нови проекти по транзита на газ в Южна Европа. Това заяви в Будапеща руският външен министър Сергей Лавров след преговорите с унгарския му колега Петер Сийярто. Той се спря на различното тълкуване на Третия енергиен пакт от ЕС, който бе въведен от него.

„Съвсем наскоро от третия енергопакет бяха направени изключения за така наречения Трансадриатически газопровод (ТАП), при това точно по същите позиции, по които бяха отказани изключения за проекта „Южен поток“. По този повод въпросният проект не бе одобрен от еврокомисията“, каза Лавров.

„Въпреки това Газпром проучва възможностите за допълнителни проекти на южния фланг на Европа. Убеден съм, че ако еврокомисията подхожда обективно към осигуряването на енергийната безопасност на Европа, а не я поставя в зависимост изцяло от политическата позиция, свързана с необходимостта да се обезпечи украинският транзит, може да се намери решение, което да устройва всички“.

"Напомням", продължи Сергей Лавров, "че през януари Шефчович (зам-председателят на ЕК по енергосъюза) се съгласи, че е необходимо да се възобнови в пълен обем диалогъг между Русия и ЕС, който Брюксел замрази преди две години... Но до момента еврокомисията не предприема никакви мерки за възобновяването на този диалог... При липсата на каквато и да е заинтересованост от Е,....ние ще се договаряме със съответните наши партньори“.

В края на февруари Газпром подписа споразумение с Италия и Гърция за доставки на руски газ по дъното на Черно море през трети страни за Гърция и оттам за Италия, припомня БГНЕС.