Германия е близо до финализиране на сделка с Airbus за закупуване на дронове, които могат да служат за поразяване на цели на вражеска територия.

Сделката за проектираните в Израел машини възлиза на близо 1.1 млрд. долара, като в цената се включва обучение и поддръжка.

Германия ще закупи дронове от модела Heron TP, които са създадени от Israel Aerospace Industries.

Сделката е подложена на широк дебат в Германия, тъй като до сега страната не разполагаше с подобни машини, проектирани не за отбранителни действия, а за разузнавателни мисии.

В писмен отговор на въпроса на адвоката на опозиционната лява партия в Германия Андре Хунко, немският военен министър посочва, че целта е споразумението да бъде подписано до края на месец май.

Правителството посочва през Associated Press, че страната ще има флотилия от дронове към средата на 2020 г.

Сделката не включва закупуването на оръжейни системи за дроновете, нито обучение за използването на разрушителните им възможности.

Най-големите износители и вносители на оръжие в светаСАЩ увеличава преднината си като водещ световен износител на оръжие

Въпреки че Heron TP е създаден като разузнавателно средство, дронът може да бъде екипиран с мощни оръжия – нещо, което САЩ сториха, прикачайки към машините ракети Hellfire, които са местно производство.

Според немското издание Der Spiegel, Германия предпочита по-скоро израелските ракети Jedi, които са проектирани така, че да минимализират съпътстващите щети при експлозия в резултат на поразена цел.

Дронът Eitan, познат и като Heron, може да прелети наведнъж дистанция от над 7 400 километра и да престои във въздуха над 70 часа.