Трансформацията на енергийната система на Германия далеч от изкопаемите горива трябва бързо да бъде подсилена с достатъчен „молекулно базиран“ капацитет на електроцентрали, който може да подкрепи енергийната система на страната по време на слабо производство на вятърна и слънчева енергия.

Това заяви министърът на икономиката и климата Робърт Хабек, цитиран от Clean Energy Wire.

„Планирането и търговете трябва да започнат сега“, подчерта Хабек и добави, че правителството ще продаде на търг „огромен брой“ електроцентрали, захранвани с водород, и друг резервен капацитет през 2023 г.

„Нуждаем се от голям капацитет на електроцентрали, който да не работи непрекъснато“, обясни Хабек, подчертавайки, че от тези съоръжения основно ще се изисква да осигурят гъвкавост на енергийната система и да стабилизират мрежата, когато вятърът и слънцето са недостатъчни.

„Трябва да действаме, преди търсенето да е налице“, категоричен е министърът.

По отношение на дебата за ядрената енергетика на Германия, искане, отправено от Свободни демократи ( FDP) - коалиционния партньор на Зелените, той призова за по-голяма „политическа дисциплина“ и решителност при преследването на плана. „Не трябва да отваряме отново всеки дебат“, подчерта Хабек, добавяйки, че това би отблъснало инвеститорите, които не са сигурни дали инвестициите във възобновяеми енергийни източници и други технологии за енергиен преход биха били печеливши. Компаниите за възобновяема енергия се нуждаеха от „гаранции, че ще получат поръчки“, които правителството може да предостави, припомни министърът.

Според него осигуряването на капитал в този критичен период на трансформация може да е необходимо както за внедряването на възобновяема енергия, така и за отказването на индустрията от изкопаеми горива. Министърът но предупреди, че това не трябва да се превръща в „конкуренция за субсидии“ с други страни, особено САЩ и неговия Закон за намаляване на инфлацията (IRA). „Това е най-глупавото нещо, което може да се случи“, изтъкна той.

Дебатът „за или против” ядрените централи отново е на дневен ред в ГерманияМинистърът на транспорта Фолкер Висинг предизвика нов дебат за решението на правителството да изключи останалите ядрени мощности от средата на април

Постигането на достатъчен капацитет за съхранение на възобновяема енергия, например под формата на водород, е сред най-големите предизвикателства за постигане на декарбонизирана енергийна система. Тъй като Германия постепенно се отказва от ядрената си енергия тази година и има за цел да завърши изхода си от въглища през 2030 г., ще трябва да инсталира реципрочен капацитет на електроцентрала, който може да замени спрените въглищни и ядрени централи.

Докато природният газ отдавна се смяташе за „мостова технология“ по пътя към 100% възобновяема енергия, войната в Украйна и последвалата енергийна криза поставиха под съмнение тази стратегия, което принуди германското правителство да ускори значително плановете си за внедряването на ВЕИ и зелен водород, за да осигури необходимия резервен капацитет за мрежата.