Икономиката на Германия отчете ръст от едва 0.6% за 2019 г., обявиха от федералния статистически офис на страната.

Това е най-слабият растеж за германската икономика от 2013 г. насам.

Увеличението на брутния вътрешен продукт на страната съвпада с прогнозите на икономисти, събрани в анкетата на Reuters.

Растежът на гемрнската икономика от 0.6% за 2019 г. е понижение спрямо повишението от 1.5% през 2018 г. и скока от 2.2%, отчетен през 2017 г.

Въпреки това германската икономика постига растеж за десета поредна година, което е най-дългият подобен период, откакто Германия се обедини, предава CNBC.

Растежът през 2019 г. се дължи главно на скок в потреблението. Германският износ продължава да се увеличава, но с по-бавни темпове спрямо предходни години, отбелязват от статистическата служба.

Данните показват, че икономическото представяне се подобрява в сектора на услугите, но записва спад в индустрията.

Понижението в темпа на растеж е тенденция, която се наблюдава в Германия през последните години. Търговските търкания по света допълнително допринасят за това. Германската автомобилна индустрия се намира под натиск поради спада в продажбите на нови коли и прехода към електрически превозни средства.

2019 г. е особено тежка за най-голямата европейска икономика, която традиционно се разглежда като движещата сила зад растежа на еврозоната.

Франция ли е новият икономически локомотив на Европа? След като години наред изоставаше от Германия по почти всички ключови икономически показатели, днес Франция има с какво да се похвали

Германия успя да избегне официалното изпадане в рецесия, след като не записа две последователно тримесечия на икономически спад, въпреки че беше на ръба, след като постигна минимален растеж от 0.1% през третото тримесечие.

През второто тримесечие БВП на страната отчете понижение от 0.2%.

Въпреки слабите икономически резултати, германският бюджет излиза на излишък в размер на 49.8 млрд. евро. Това се случва за осма поредна година, като пикът е през 2018 г., когато излишъкът достига 62.4 млрд. евро.

Последните данни навярно ще генерират допълнителни призиви към германското првителство да увеличи публичните разходи, за да стимулира икономическия растеж.