Потреблението на канабис трябва да бъде декриминализирано в Германия.

Призивът не идва от група протестиращи или от организации борещи се за свободна употреба на марихуана - този път настояването идва директно от служителите на реда.

За декриминализация на канабиса се обяви полицейската организация Асоциация на германските криминални полицаи (АГКП), предава independent.co.uk.

Асоциацията призовава за „пълна декриминализация на потреблението на канабис“.

Андре Шулц, председател на асоциацията, в която членуват над 15 хил. полицейски инспектори и детективи, посочва, че забраната за употреба на марихуана поставя етикети на хората и „позволява започването на криминални кариери“, пише Bild.

По думите на Шулц, забраната на канабиса „исторически погледнато е произволна“ и „не е нито интелигентна, нито целесъобразна“.

„В историята на човечеството, никога не е имало общество, в което не се употребяват наркотици. Това е нещо, което трябва да се приеме. Моята прогноза е, че забраната за канабиса няма да просъществува в Германия още много време“, казва шефът на АГКП.

Все пак, Шулц посочва, че забраната за употреба на марихуана трябва да остане за водачите на моторни превозни средства.

Понастоящем в Германия, някои пациенти имат правото да употребяват медикаменти създадени на база канабис, но като цяло властите са твърди, че употребата на марихуана за развлечение ще си остане преследвана от закона.

Германските полицаи обаче не са сами в призивите си. Техните британски колеги настояват за абсолютно същото, посочва Стив Ролс, главен анализатор на политиките относно наркотиците към Transform.

„Винаги е добре дошло, когато чуем призиви за реформа на отношението към наркотиците идващи от полицията, защото те имат челен опит с провала на войната с наркотиците“, казва той.

„Това, което се случва в Германия същото, което се случва във Великобритания, където виждаме все повече работещи полицаи да поставят под въпрос ситуацията и да призовават за дебат за реформи“, казва Ролс.

По думите на експерта, съществуват доста полицейски практики, които реално декриминализират употребата на канабис. Пример за нещо подобно е препращането на заловени с нелегална субстанция граждани към програми за образование и рехабилитация, вместо директно да бъдат съдени.

„Ако искаме да се справим с проблема на нелегалния пазар, трябва да легализираме и регулираме отговорно производството и доставките на канабис и други субстанции, като има много полицейски служители, които изтъкват точно този аргумент“, обяснява Ролс, добавяйки, че е време властите във Великобритания да се вслушат в призивите на полиция и експерти.

Проучване сочи, че след легализацията на марихуаната за медицински цели в няколко американски щата в близост до границата с Мексико, криминалните престъпления са намалели драстично. Проучването публикувано в The Economic Journal, разкрива, че нивото на криминалните престъпления, включващи грабежи, убийства и нападения, е паднало с 12.5% в граничните щати.

9 американски щата легализираха канабиса за развлекателни цели, докато дузина други вече разрешават марихуаната за медицински цели.

Проблемът в САЩ обаче произлиза от факта, че легализацията е на щатско ниво, но не и на федерално. С други думи, по федералните закони, марихуаната е все още нелегална в САЩ.