Германското правителство планира да насочи повече германски чуждестранни инвестиции към пазари извън Китай, за да намали зависимостта от втората по големина икономика в света, съобщи ДПА, цитирана от БТА.

По предложение на министъра на икономиката Роберт Хабек управляващата коалиция под ръководството на канцлера Олаф Шолц се е съгласила да преразгледа механизма на т.нар. инвестиционни гаранции, съобщават източници от министерството.

Инвестиционните гаранции от правителството позволяват на германските компании да застраховат инвестициите си в нововъзникващи и развиващи се страни срещу политически рискове, като например експроприация или ограничения върху капитала и трансфера.

Новината идва в момент, когато Хабек днес трябва да пътува до Сингапур, за да участва в германска бизнес конференция.

Конференцията на германската индустрия в Азиатско-тихоокеанския регион на 13-14 ноември ще се съсредоточи върху начините за разширяване на маршрутите за доставки. Германската зависимост от руските изкопаеми горива предизвика широк дебат за намаляване на икономическите зависимости от Китай.

Шолц също трябва да участва, като пътува от Виетнам за Сингапур, преди да отлети за срещата на върха на Г-20 в Бали.

Преразглеждането на механизма ще осигури на германските предприятия по-голяма подкрепа при откриването на нови пазари в бъдеще и ще създаде стимул за диверсификация. Според източници, германските компании ще получат още по-ефективна помощ за осъществяване на проекти в страни, които досега не са били в центъра на икономическата активност, но които имат голям потенциал.

Освен това ще бъде затруднено поглъщането на германски компании в областта на ключови технологии от страна на китайски инвеститори.


8 германски бизнес лидери настояват Берлин да не къса връзките с КитайКак Германия ще намери баланс между силните бизнес отношения с Китай и желанието да се избегне повторение на грешките, допуснати с Русия Предложението идва на фона на призива, отправен от група ръководители на големи германски компании Берлин да не се изтегля от втората по големина икономика в света.

В сряда осем изпълнителни директори подписаха обща статия във вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung, докато Германия се опитва да реши бъдещите си бизнес и политически отношения с Китай. Сред авторите на статията са ръководителите на промишления конгломерат Siemens, химическия концерн BASF, технологичната компания Bosch, доставчика на автомобилни части Schaeffler и на пристанището в Хамбург. По думите им базите на германските компании в Китай и в други части на света допринасят значително за конкурентоспособността им. Китай вече е вторият по големина и най-динамичен пазар в света "така че присъствието ни там е от особена важност в името на силата на германската икономика", заявяват бизнес лидерите.