През настоящата година износът на руско "синьо гориво" за Европа ще нарасне с 10% до 166 милиарда куб.м., което е почти равно на рекордните обеми изнесени през 2013 г. Това прогнозират анализаторите на Goldman Sachs.

През септември 2014 г. "Газпром" започна да ограничава износа за Европа, за да предотврати реверсните доставки за Украйна, която започна да получава "синьо гориво" през Словакия. В резултат на това през четвъртото тримесечие износът за Европа намаля с 24% до 33,4 милиарда куб.м., а през януари-февруари спадна с още 28% до 21 милиарда. Тези ограничения можеха да струват на "Газпром" между 5 и 6 милиарда долара от нереализирани печалби и глоби, съобщава "Ведомости".

"Газпром" рязко увеличи износа за Европа, изпълнявайки всички поръчки на потребителите, след като в началото на март в Москва с руския президент Владимир Путин се срещна италианският премиер Матео Ренци /неговата страна е един от най-големите потребители на руски газ/, а с президента на "Газпром" Алексей Милер – ръководителят на "Винтерсхал" Райнер Зееле, който скоро ще оглави австрийската ОМВ /още един голям клиент на "Газпром"/. Подробности не се съобщават, единственото, което се знае, че при тези разговори е бил обсъждан проектът за газопровод "Турски поток". На следващия ден Путин заяви, че доставките в Европа трябва да се осъществяват в пълен обем. Днес в Европа се изнасят над 400 милиона куб.м. газ дневно, заяви представител на "Газпром". Други два източника твърдят, че износът надхвърля 450 милиона куб.м. дневно срещу 350 милиона куб.м. дневно в периода януари-февруари.

Анализаторите на Goldman Sachs посочват, че европейските потребители също не са бързали да увеличат вноса, очаквайки спад на цените заради понижаването на петролните котировки. Газовите цени ще ги последват като намаляват с 6-9 месеца по-късно. По тази причина най-ниските цени на руския газ ще съвпаднат с третото тримесечие на тази година, когато ще бъде пикът на потреблението. Ако през 2014 г. средната цена на руския газ в Европа през 2014 г. беше 340-345 долара за 1000 куб.м., то през третото тримесечие тя ще се понижи до 230 долара, се казва в анализа на Goldman Sachs. И това ще се отрази негативно на приходите на компанията.

Търсенето в Европа ще бъде подкрепено от необходимостта да се напълнят със "синьо гориво" подземните газови хранилища, които в момента са запълнени само на 24% вместо обичайните за този период 35%, и намаляването на добива в най-голямото находище на територията на ЕС – холандското Грьонинген. На Европа също така ще й се наложи да купува и допълнителни количества за реекспорт в Украйна, отбелязват експертите. При това анализаторите на Goldman Sachs са по-големи оптимисти от самия "Газпром". През февруари заместник-председателят на УС на концерна Александър Медведев заяви, че компанията се надява да увеличи износа за Европа до 155-160 милиарда куб.м. в периода 2015-2017 г. А министърът на енергетиката Александър Новак смята, че "износът на газ през тази година ще бъде на нивата от 2014 г., възможен е незначителен растеж". Председателят на Руското газово дружество Павел Завалний заяви, че "умерените очаквания за възстановяването на търсенето през второто полугодие са оптимистичен сценарий", пише БГНЕС.