В опит да реши тиражираните проблеми с неравенството в залащането между мъже и жени, Google изследва собствените си практики по темата всяка година.

Но резултатите се оказват малко по-различни от очакваното. Компанията плаща по-ниски възнаграждения на мъжете, отколкото на жените за едни и същи работни позиции като софтуерни инженери.

В резултат на това, Google са компенсирали 10 677 служители с допълнителни суми на обща стойност 9.7 млн. долара с цел да елиминират неравенството изпъкнало в изследването, съобщават от компанията чрез публикация в блога си, цитирана от CNBC. Въпреки разкритието, че възнагражденията на мъжете са подценени, Google не посочват какъв дял от компенсираните служители са от мъжки пол.

През 2017 година, компанията разкрива, че е увеличила заплатите на 228 служители, които са били с подценени възнаграждения, отделяйки за това общо 270 хил. долара.

Анализът за миналата 2018 година, сочи, че група от мъже, които работят като софтуерни инженери „получават по-малко дискреционни средства спрямо жените“, пише в публикацията в блога на компанията, подписана от водещия анализатор на Google на тема равенство в заплащането и анализ на хора Лаурен Барбато.

В методологията на изследването, компанията посочва, че анализира общото възнаграждение на служителите, което освен заплата включва и бонуси, сред различните демографски групи. Google анализира всяка работна позиция в групи, които включват най-малко 30 служителя и най-малко 5 служителя, когато става дума за анализ на база демографски белези.

Анализът обхваща 91% от служителите на Google.

Защо България е втора в ЕС по дял на жените в IT секторa?На какво се дължи големият брой жени в технологичния сектор у нас?

Откритието на интернет гиганта идва след тежка битка с трудности около равенството между половете на работното място. Хиляди служители на Google по света протестираха през ноември миналата година, след като New York Times съобщи, че бившият директор на Android Анди Рубин е бил освободен от компанията с компенсация в размер на 90 млн. долара. Рубин сдаде поста си след обвинения в нарушения със сексуален характер.

Служителите използваха момента за да говорят относно своя опит със сексуалния тормоз на работното място, притискайки Google да прекрати практиката за арбитраж в случаи на тормоз и дискриминация, тъй като това пречи на служителите да отнесат обивненията пред съда.

В резултат на това, компанията промени правилата, превръщайки арбитража от нещо задължително в опция за служителите.

От Google посочват в анализа за миналата година, че въпреки усилията за равенство в заплащането, то не зависи само от работната позиция, а от ранга, опита и представянето, което влияе на размера на заплатата и бонусите.