Гръцките политически партии са натрупали дългове към банките на стойност 244 милиона евро, въпреки държавните субсидии, достигащи 655 милиона евро за периода 2000 г.-2011 г. Това съобщи гръцкото министерство на вътрешните работи на дебат в парламента.

Министърът Тасос Яницис съобщи, че гръцките избиратели плащат по 10 евро за финансирането на политическите си партии, а германските избиратели предоставят едва по 80 евроцента, предаде БГНЕС. Министърът призова политическата класа да се споразумее за намаляване на държавните субсидии за партиите в момент, когато страната е предприела драконовски мерки за затягане на коланите. Той призова още политическите партии да изплатят дълговете си към банките.

Първите статистически данни, огласени от икономическия екип на правителството показват, че приходите в бюджета за първите десет дни на декември са отбелязали изоставане с 9 на сто в сравнение с миналата година. Вестниците пишат, че икономическият екип на кабинета е изпаднал в паника заради дупката в бюджета, съобщава БТА. Смята се, че отклоненията от бюджетния дефицит ще са големи и че за 11-те месеца разходите може да надхвърлят 1.4 млрд. евро.

Гърция е близо до споразумение за отписване на част от нейния дълг, заяви финансовият министър на страната Евангелос Венизелос, цитиран от радио Атина. Ние сме близо до такова споразумение при условие, че партньорите ни ще спазят договореността, постигната на 26 октомври по втория спасителен пакет за Гърция, каза Венизелос.

Министърът определи като основна дилемата или Гърция да остане в еврозоната на висока цена, в рецесия и при драматично нарастване на безработицата или да напусне еврозоната, което означава фалит, драстично намаляване на доходите и тежки последици за социалната, икономическата и държавната система на страната.