Гръцкият парламент одобри предложението за реформи, дадено от премиера Ципрас, макар и с въздържали се депутати от управляващата партия СИРИЗА.

Предложението бе прието с гласовете на 251 депутати, 32 гласуваха против – от тях двама бяха от СИРИЗА, а 8, също от СИРИЗА, се въздържаха, предаде АФП.

"Сделката включва много предложения, които са далеч от нашите идеи, от това, което смятаме, че е правилно за възстановяването на икономиката", призна Ципрас. Той обаче посочи, че все пак има подобрение в сравнение с предложенията на кредиторите от миналия месец, които не включваха облекчаване на дълга на Гърция на стойност 320 млрд. евро.

Новият финансов министър Евклидис Цакалотос заяви, че правителството иска одобрението на парламента, "за да засили позицията за преговори на страната и да се постигнат по-добри условия".

Сред гласувалите с "въздържал се" от СИРИЗА бяха председателката на парламента Зои Константополу и зам.-министърът на социалните работи Димитрис Стратулис. "Никога не бих могла да гласувам за това предложение. Това важи и за премиерът, който е изнудван", коментира Константополу.

Правителството иска от кредиторите тригодишен спасителен план, в който се включва облекчаване на дълга и инвестиционен пакет на стойност 35 млрд. евро. Въпреки опозицията у дома, Ципрас се съгласи на исканията за орязване на пенсиите, вдигане на данъците и приватизация. След вота на парламента, той има право да преговаря с Тройката по тези условия.

Международните кредитори смятат, че предложенията за реформи на страната са достатъчно добри, за да станат основа на нов спасителен план за стойност 74 млрд. евро, твърди източник от ЕС пред АФП.
"Има позитивна оценка на гръцката програма", каза той. Европейският механизъм за стабилност е готов да обмисли 58 млрд. евро помощ за Гърция, а Международният валутен фонд – 16 млрд. евро.

Според него обаче шансът финансовите министри на еврозоната да одобрят предложенията е само "50 на 50" заради твърдата позиция на Германия и други държави, които отхвърлят категорично възможността за облекчаване на част от дълга.

Финансовите министри от еврозоната ще вземат "основното" решение за Гърция днес след най-новите предложения на Атина за спасителен план, заяви ръководителят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.

"Трябва да вземем важно решение, независимо от начина", каза Дейселблум"."Но ние трябва да видим дали предложенията наистина ще помогнат да издърпаме Гърция от стагнацията", заяви финансовият министър.

След срещата днес финансовите министри ще подготвят доклад за лидерите на еврозоната, чиято среща е в неделя. Тя ще бъде последвана от спешна среща на лидерите на всички 28 държави от ЕС.

В същото време Германия отказа да коментира гръцките предложения, докато кредиторите не дадат своята оценка, заяви говорител на правителството.

"Ще изчакаме, докато институциите не разгледат и не дадат своето мнение", каза говорителят Щефан Зайберт. Франция беше първата страна, която коментира предложенията на Ципрас. Френският президент Франсоа Оланд заяви, че програмата на Гърция е "сериозна" и "заслужава доверие", информира БГНЕС.