Гръцкото правителство търси стратегически инвеститор за приватизацията на телекомуникационната компания ОТЕ, обяви икономическият министър Георгиос Алогоскуфис, цитиран от електронните медии в Атина.

Основна цел на държавата е да намери такъв инвеститор от телекомуникационния отрасъл, ако това не стане, дяловото й участие в телекома ще бъде намалено, но не по-ниско от 10 процента. В момента гръцката държава притежава 28 на сто от акциите на ОТЕ, каза министърът, цитиран от БТА.

В. "Нафтемборики" пише, че приватизацията на телекома е била обсъждана с шефа на Марфин Инвестмънт груп (МИГ), групировката, която преди парламентарните избори в Гърция обяви, че е купила 5 на сто, а ден след изборите оповести, че вече притежава около 11 на сто от акциите в ОТЕ.

Предварителните разчети сочат, че продажбата на телекома ще донесе на хазната приходи от 1.6 млрд. евро. В. "Танеа" писа, че с тази приватизация правителството в Атина цели да намали публичния дълг.

Наскоро Телеком Аустрия оттегли интереса си от покупката на дял от гръцката ОТЕ. В списъка на кандидатите фигурират германската Дойче телеком, испанската Телефоника, Телеком Италия и Франс Телеком.

Според в. "Елефтеротипия" четири държави - Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства и Сингапур, се сред големите акционери на гръцкия телеком ОТЕ, като притежават от 0.4 до 0.7 на сто от акционерния капитал на компанията или от 2 до 3.5 млн. акции.

Участието на тези страни се оценява в Атина като опит за разширяване на инвестициите на държавно ниво, а други - като арабско "нашествие", което се обвързва с плановете на Марфин Инвестмънт Груп (МИГ) в Гърция.

Групировката МИГ е вторият голям акционер в ОТЕ след участието на държавата в нея. Правителството в Атина смята, че групировката МИГ няма да остане пасивен инвеститор.

След МИГ и гръцката държава, третият голям акционер в ОТЕ е компанията Морган Стенли – 1.7 на сто от акциите, следвана от Пайнир Асет Мениджмънт – 1.68 на сто, ИНГ - около 1 на сто и Земеделската банка – 0.82 на сто.