Между 3.2 и 3.9, по скала от 1 (много лоша оценка) до 5 (много добра оценка) е оценката за отношенията на България с 5-те й съседни страни според националното представително изследване на НЦИОМ, проведено през май, 2010 г. Изключително висока е степента на хомогенност при всяка от оценките по социално-демографски признак. Независимо от разликите по пол, възраст, местоживеене, социален статус и политически предпочитания, интервюираните дават сходни оценки.

Най-слаба оценка получават двустранните отношения България-Македония - 3.2. От една страна, българите традиционно считат македонците за най-близки в етно-културен план. От друга, езикът на омразата в македонските медии спрямо България, трактовките на българската история, както и случаи като този със Спаска Митрова създават впечатления за не особено добросъседско поведение. Още по-критични в оценката си за българо-македонските отношения са столичани, които им пишат 2.6.

С 3.5 са оценени двустранните връзки на България със Сърбия. В контекста на наслоените от миналото съперничества, и след посещението на премиера Борисов в Белград, където бе обещана подкрепата на България за еврочленството на Сърбия и бяха дадени уверения за строителството на магистралата София-Ниш, оценката трябва да се възприема по-скоро като висока.

По-скоро като ниска пък следва да се интерпретира оценката за двустранните ни връзки с Гърция, макар тя също да е 3.5. С южната ни съседка сме партньори в ЕС и НАТО, а в последните години непрекъснато се разкриват нови ГКПП, увеличава се броят на българските туристи в Гърция и на гръцките в България, расте стокообменът между двете страни. Помраченият имидж на Гърция обаче в последните месеци заради огромния й бюджетен дефицит и милиардите евро, които ЕС отпуска за спасяването й очевидно са повлияли на преценките. Такъв е ефектът и от блокадите от страна на гръцките фермери на граничните пунктове с България.

Незначително по-висока - 3.6, е оценката за българо-турските отношения. Тя е повлияна от някои по-ярки събития в последната година, като: ревизията на парламентарните избори сред изселниците ни в Турция; последвалото отзоваване на посланика ни в Анкара; посещението на премиера Борисов в Анкара и Истанбул в края на януари. Извън това Турция като съюзник на България в НАТО и като един от основните ни търговски и икономически партньори в региона поражда по-скоро позитивни нагласи.

Най-висока е оценката за българо-румънските отношения - 3.9. Съвместният път към еврочленството, белязан с постоянна надпревара коя страна е по-напред в процеса на присъединяване, обвърза трайно страната ни със северната ни съседка. Общественото мнение у нас не забелязва спорове и съперничества с Румъния, а бумът на румънски туристи по нашето Черноморие се превръща в един от основните приходоизточници на българската туристическа индустрия.

Източник: utre.bg