Холандия ще работи срещу европейско решение за приемането на Румъния и България в Шенген. Това е заявил холандският министър на имиграцията Герд Леерс пред парламента в четвъртък вечерта, предаде агенция АНП, цитирана от Фокус. Леерс е посочил, че Холандия ще използва правото си на вето, ако се реши България и Румъния да бъдат приети в Шенгенската зона.

Министърът е отбелязвал, че основният проблем остава, че нито София, нито Букурещ правят достатъчно за борба с корупцията.

Финландия също подкрепя позицията на Холандия.

Освен това Гърция може принудително да бъде изключена от Шенгенската зона. Очаква се тази опция да бъде сред новите предложения на ЕК за реформиране на Шенген, които ще бъдат представени днес, предаде Интерфакс.

Основният проблем, който може да доведе до изключване на Атина от Шенген е нелегалната имиграция. По данни на ЕС през 2010 година от 104 000 имигранти, които нелегално са пристигнали в европейския блок, близо 88 000 са преминали през турско-гръцката граница. В същото време властите в Атина посочват, че полагат всички усилия, за да спрат нелегалната имиграция от Турция.

Като цяло Европейската комисия днес ще направи предложения във връзка с възможността за връщане на граничния контрол в Шенгенската зона. За затварянето на границите вече ще бъде нужно решение на всички държави. Целта е да бъдат избегнати самостоятелните решения на държавите за връщане на контрола.

Няколко страни от Шенген вече се противопоставиха на новите предложения. Сред тях са Германия, Испания и Франция.

В момента Шенгенските споразумения се прилагат в пълен обем в 22 от 27-те страни от ЕС, България и Румъния пък са си поставили за цел да бъдат част от Шенген през 2012 година.