Олег Дерипаска не напразно изкупуваше цяла година активи. Тяхната цена през 2007 г. е достигнала 45 милиарда долара, а консолидираните приходи на неговия холдинг – 27 милиарда долара, пише „Ведомости“.

„Базел“ за втори път публично разкри данни за цената на своите активи и приходи. Те бяха представени вчера от генералния директор на „Базел“ Гулжан Молджанова и директора по финансовите въпроси Александър Лукин.

За една година приходите на „Базел“ са нараснали с 45% до 26.8 милиарда долара, а цената на активите – 2.4 пъти до 45 милиарда долара. Преди година те струваха 18.5 милиарда долара.

„Базел“ не разкрива какъв принос в този ръст имат миналогодишните покупки: 30% на акциите на „Щрабаг“, 10% на „Hochtief“, 18% на „Magna“ и създаването на „UC Rusal“.

Значителна част (53%) от приходите на „Базел“ се осигуряват от алуминия: „UC Rusal“ по-рано съобщи, че през 2007 г. приходите му са достигнали 14.3 милиарда долара. След приключване на 2006 г. „Базел“ бе съобщил, че за пръв път в своята история дела на „Русал“ (влязъл в „UC Rusal“) в приходите е паднал до 44%.

Активите на „Базел“ струват много повече, отколкото на мнозинството останали руски многопрофилни холдинги. „Ренова“ на Виктор Векселберг в края на юни 2007 г. оценяваше своите активи на 17.9 милиарда долара. „КМ инвест“ (владееща повечето активи на Михаил Прохоров и Владимир Потанин) в края на 2007 г. - на 14 милиарда долара.

Представители на „Ренова“ и „Интеррос“ (сега е собственик на „КМ инвест“) отказаха да коментират. Собственикът на „Базел“ Олег Дерипаска в края на 2007 г. за пръв път влезе сред десетте най-богати хора в света на списание „Форбс“ със състояние от 28 милиарда долара. Други показатели, включително дългът, Молджанова и Лукин не разкриха.

Молджанова само отбеляза, че равнището на дълг на „Базел“ е комфортно и позволява да се взимат кредити и в бъдеще. Анализаторът на „Лемън Брадърс“ Павел Мамай смята, че лъвският пай от консолидирания дълг на „Базел“ се пада на „UC Rusal“. За подобна група той не е критичен, съгласен е анализаторът.

„Базел“ възнамерява да продължи ръста за сметка на покупки и нови проекти: ще участва в конкурса за Удуканското медно находище, надява се да разшири петролния си бизнес (наистина Федералната антимонополна служба не е одобрила заявката за покупка на „Русснефт“), да стане голям играч на пазара на въглища – и коксови и енергийни, изброи Молджанова.

В плановете на „Базел“ фигурират много инфраструктурни проекти: строителство на пристанищни терминали на Черно море и Далечния изток, заедно със сингапурската „Changi“ „Базел“ претендира да управлява летището „Пулково“.

„Не смятаме да спираме дотук: ние работим в почти всички региони на Русия, ще търсим възможности за подобряване на достъпа до тях“, обеща Молджанова. Холдингът е утвърдил типизирана програма за всичките си дъщерни компании. Конкретното съдържание на програмите ще се различава в зависимост от спецификата на всяка от тях, добави Молджанова.

Източник: БГНЕС