873 дни след като Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз, текстът на споразумението за оттегляне е официално съгласуван и от двете страни.

Британският премиер Тереза Мей сега има тежката задача да убеди собственото си правителство, че споразумението е изгодно за страната. Точно тук главоболията за Мей реално започват, пише CNN.

Не от вчера се знае, че един от най-големите проблеми за Тереза Мей е политическата обстановка в Лондон. Около дебатите за брекзит стана ясно, че повечето властимащи не са особено очаровани от плана й.

Тя ще трябва да убеди кабинета, че споразумението, което се очаква да очертава близко сътрудничество между Великобритания и ЕС след брекзит, покрива волята на британците, показана на референдума за излизане от Общността през 2016 г.

Ако Мей се провали, най-вероятно преговорите в Брюксел ще трябва да започнат отново. Ако все пак успее да накара британския парламент да даде зелена светлина на споразумението, Мей ще пътува към Брюксел за извънредна среща на Съвета на Европейския съюз, където всички 28 страни-членки на Общността ще трябва да дадат съгласието си относно споразумението.

Ако това се случи, текстът на споразумението ще влезе в парламентите на ЕС и Великобритания.

След месеци, прекарани в преговори с ЕС за предстоящия брекзит, най-трудната битка за Мей навярно ще бъде в собствения ѝ парламент. Мей е силно критикувана на Острова, а редица представители на кабинета ѝ подадоха оставка в процеса на преговорите с ЕС.

Откакто Мей загуби мнозинството в парламента след пресрочните избори през 2017 г., сега сметките изглеждат доста трудни за нея.

Приоритет на опозицията в лицето на Лейбъристката партия е да свалят правителството на Мей и да предизвикат избори. С други думи, представителите на опозицията почти сигурно ще гласуват против текста на споразумението.

Паралелно с това, някои представители на собствения ѝ кабинет също могат да не подкрепят текста, тъй като в процеса на преговорите неведнъж имаше критики към Мей, идващи от собствения ѝ екип.

Великобритания си призна, макар и без да иска: Няма добър брекзитПри всички случаи, Великобритания ще търси споразумение със САЩ


В сметката добавяме Северноирландската демократична съюзническа партия, в която 10 депутати подкрепят правителството на Мей. Партията е пределно ясна от ден едно на преговорите – ако споразумението поставя под въпрос по някакъв начин, че Северна Ирландия е част от Великобритания, те няма да го подкрепят.

Ако Мей загуби тази подкрепа, това може да се приеме за край на усилията на настоящия премиер на Великобритания.

Това е така, въпреки че дълго време правителството заявяваше, че или ще има сделка, предложена от нея, или няма да има сделка изобщо. Реалността обаче е доста по-сурова и различна, особено когато говорим за преговори.

На теория правителството, независимо дали на този етап ще бъде водено от Мей или от друг, може да върне текста на споразумението в парламента за нов опит за получаване на одобрение. При провал е най-вероятно да се говори за падане на правителството, нови избори и дори евентуално нов референдум за оставане в ЕС.

Ако Тереза Мей успее да мине успешно през всичко горепосочено, то тогава ще настъпи моментът за имплементиране на текстовете в британското законодателство.

Обикновено правителството може да гласува различни изменения и допълнения към законите, но тъй като споразумението е съгласувано на ниво ЕС, този път това няма да може да се случи, което ще постави британските законодатели в особено положение, в което не могат да повлияят по никакъв начин на това, което се очаква да стане официален закон в страната по повод брекзит.

Провал на този етап от процедурата директно би означавал, че Великобритания ще напусне ЕС без сделка, което би означавало сериозна политическа криза на Острова.

Великобритания и ЕС договориха сделка за финансовите услугиThe Times твърди, че финансовите компании ще запазят достъпа си до пазарите на ЕС


Ако процесът стигне успешно до този етап, следва да се спази една малка подробност, за която не се говореше в анализите около брекзит. Правителството има задължението да предостави обяснение на парламента за промените в международните договори.

На този етап би следвало това да е само формална процедура, но тъй като брекзит засяга много интереси и сам по себе си е кървава политическа битка, няма да е никак чудно опозицията да направи всичко възможно да разтресе лодката.

Ако споразумението все пак е преминало през всичко, финалният етап е ратифицирането му в Европейския парламент. Тук са малки вероятностите сделката да бъде спъната от някого, още повече, че през следващата година предстоят избори за нова администрация на ЕС.

Ако и тук всичко мине гладко, идва 29 март 2019 г. – денят за брекзит.

Въпреки желанията на много подръжници на излизането от ЕС, това едва ли на практика ще означава нова ера за независима Великобритания. Така или иначе, всичко започва днес, като Мей ще трябва да срещне одобрението на кабинета си за текста на споразумението, който може да е такъв, че в крайна сметка да накара подръжниците на брекзит да не се почувстват като победители.