България ще подкрепи унгарската инициатива НЕТС за свързване на националните газопреносни мрежи на няколко държави, сред които са България, Румъния, Унгария, Словения, Австрия и евентуално в бъдеще и Сърбия, за да се осигурят доставки на
азербайджански природен газ по така наречения проект "мини НАБУКО", съобщи пред журналисти заместник-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев. Това ще повиши конкурентоспособността на компаниите в тези страни и ще се увеличи сигурността на енергийните доставки.

Куюмджиев е изразил днес българската подкрепа за проекта пред държавния секретар на Министерството на националното развитие и икономиката на Унгария Абел Гарамхеди, който от вчера е на посещение в България.

Куюмджиев посочи, че "мини НАБУКО" вече работи и в Европа пристига газ от Азербайджан по турската мрежа. Гърция вече получава газ от Азербайджан, а на България й липсват около 100 километра, за да се свърже с гръцката мрежа и още 15 километра, за да се свърже с Румъния и около 60 километра връзка със Сърбия. Ако се намери инвеститор, изграждането на този участък би отнело не повече от две-три години, каза заместник-министърът.

Той припомни, че министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров миналата година подписа меморандум за 1 млн. кубически метра доставки на природен газ годишно от Азербайджан. С изграждането на връзката с Гърция ще можем да получаваме тези количества природен газ, без да е готов НАБУКО. С унгарската инициатива НЕТС страните ще могат да получат достъп и до природния газ от Северно море, отбеляза Куюмджиев.

Проектът не измества НАБУКО и другите енергийни проекти заради прогнозните разчети за големите количества газ, които Европа ще се нуждае към 2050 г, каза заместник-министърът. Той допълни, че България и Унгария са постигнали съгласие за необходимостта от засилване на натиска върху Брюксел за бързо подписването на междуправителствено споразумение за газопровода.

В проекта участват шест държави, като Турция има резерви към това многостранно споразумение, защото страната не иска да е транзитна в проекта, а да е търговец, който да купува от Азербайджан, Иран и Ирак и да продава на останалите държави в проекта, припомни Куюмджиев.

Останалите държави настояват да имат преки договори с доставчика. Заместник-министърът информира, че в началото на пролетта на 2009 г. България ще е домакин на конференция на високо ниво с участието на представители на държавите от Средна Азия, САЩ и Русия. Целта на форума, който е под егидата на президента Георги Първанов, е да се намерят възможности за осигуряване на газ за НАБУКО.

Заместник-министърът подчерта, че както НАБУКО, така и "Южен поток" са важни за България и Унгария.

Позовавайки се на информация от посланика на Казахстан, Куюмджиев каза, че страната не е изгубила интерес към участие в проекта "Бургас-Александурполис", както преди дни беше съобщено в медиите. Казахстан продължава да иска да се включи в дяловете на проекта, каза Куюмдижев. България притежава в проекта 24.5 на сто дял. Строителство на петролопровода започва догодина, припомни заместник-министърът.

Българското и унгарското икономическо министерства ще си сътрудничат в областта на енергетиката, околната среда и инвестициите според подписаното днес споразумение между двете ведомства. Днес беше подписана и декларация за намерения за между българското, унгарското министерства на икономиката и Пловдивския панаир. Предвижда се 2009 г. да бъде обявена за година на Унгария в рамките на панаира.

По данни на българското министерство на икономика през първите шест месеца на годината износът на България за Унгария е 60 млн.евро, а вносът - 288 млн. евро.

Източник: БТА