Украйна има потенциал да се превърне в една от водещите IT страни в Европа. В това вярват местни ентусиасти и анализатори, като надеждите им изглежда не са лишени от смисъл.

„Преди три години в Киев всичко беше банки и финанси”, казва Роман Мотичак, съветник в инвестиционната фирма ICU. „Сега човек вижда само тениски и кецове в асансьора. IT промени социалната динамика в центъра на Киев”, казва той, цитиран от Financial Times.

По данни на компанията за отдаване под наем на търговски площи Cushman & Wakefield, IT фирмите са отговорни за повече от половината сделки за наемане на офис площи (включително разширяванията и преместванията) в Киев през първото полугодие на миналата 2017 г.

Това не включва много стартъпи, които използват споделените места за работа, както и някои бутикови IT фирми, които наемат малки апартаменти.

В офис сградата Gulliver Business Centre, намираща се в центъра на града, технологичните компании офомят 60% от всички наети площи.

Най-новата компания, която се е настанила в сградата, е Grammarly – стартъп за онлайн проверка на правописа, като за целта е наела цели два етажа, където е разположила 200 души персонал.

„Това е бързо развиващата се нова тенденция, докато строежът на нови офиси в Киев става твърде бавно. Ако имаме площите, тогава IT, софтуер и други креативни индустрии ще се нанесат”, казва PR директорът Татяна Атаджанова.

Според запознати със ситуацията, хората, работещи в IT фирмите в Украйна, имат потребителско поведение сходно с това на колегите им от САЩ: прекарват свободното си време във финес залата или в спа салона, като харчат доходите си за зелени продукти, като електрически автомобили.

Стойността на украйнската индустрия за IT услуги нараства с 16% годишно, като за миналата година отчита износ за 3.6 млрд. долара.

Секторът бива наричан „локомотив на растежа” от премиера на страната Володимир Гройсман. Софтуерните разработчици и кодърите с опит между 3 и 5 години печелят между 1 500 и 2000 долара месечно в провинцията и над 3 000 долара в Киев, сочат данни осигурени от индустрията.

Повечето работят като фрийлансъри, поради което плащат минимални данъци. На фона на това, средната заплата в Украйна е под 300 долара.

Защо работници от Молдова, Армения и Украйна биха работили у нас?Как българското правителство решава проблемите на трудовия пазар


Аутсорсинг компании, включително местната SoftServe и техния щатски конкурент EPAM, допринасят за над 100 хил. IT работни места в Украйна, като разработват софтуерни решения за големи американски технологични компании.

По данни на инвестиционната фирма Aventures Capital, 500 компании, опериращи в този международен сектор, се струпват около техническите университети в Лвов, Киев, Харков, Днипро и Одеса. SoftServe и EPAM имат офиси в Лвов на 70 км от границата с Полша.

SoftServe осигурява 6000 работни места, като работи за клиенти, като Google и Hewlett-Packard.

Всяка година компанията обучава 800 новобранци в своята софтуерна академия, като обучението е безплатно и трае 6 месеца. 70% от завършилите това обучение получават работа като софтуерни разработчици.

Съоснователят на SoftServe Тарас Китсмей посочва, че търси „бъдещи лидери”, които да трансформират украйнското общество през следващите 30 години. „Следващото поколение е отдадено, интелигентно и най-важното, има глобално мислене”, казва той.

Но атрактивността на аутсорсинга намалява правопропорционално на спада в разликата между заплатите, казва Юрий Рипхяк, директор в YouTeam - компания, помагаща на технологични фирми да аутсорстват в страните от Източна Европа.

„Украйнските IT специалисти вече печелят 6 пъти над средната заплата в страната. Капанът на доходите (където заплатите застигат тези в развитите пазари) ще бъде достигнат рано или късно”, казва Рипхяк, който прекарва времето си между Украйна и Силициевата долина.

През последните 5 години в Украйна са реализирани рискови инвестиции за 630 млн. долара в технологичния сектор, сочат данните на Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association (UVCA).

Освен това наскоро бяха вложени и 160 млн. долара в Innovation District IT Park в град Лвов, където ще бъдат разкрити 14 хил. работни места, хотел, технологични лаборатории, детски градини и ресторанти.

Три успешни български стартъп компании през погледа на FTБългарските компании изпъкват, когато става дума за нови технологии, пише изданието


Тези инвестиции имат потенциала да подхранват местната икономика.

Лена Косзарни, изпълнителен директор на Horizon Capital - един от фондовете, стоящи зад технологичния парк, коментира, че 20-те хиляди IT специалисти в Лвов са придобили имоти в града на обща стойност 60 млн. долара, като са отговорни за близо 1/3 от всички нови автомобили, закупени в града.

Президентът на надзорния съвет на UVCA Андрей Колодюк, сериен предприемач и управляващ партньор на Aventures Capital, коментира, че ранното възприемане на блокчейн технологията е дало предимство на Украйна спрямо други страни, където съществуват тежки регулации.

„Секторът се разви по органичен и децентрализиран начин”, казва Флоренс Кейхил, политически анализатор в лондонската компания за измерване на риска GPW. Според нея, секторът е избегнал намесата от страна на олигарски и представители на власта.

Финансирането обаче засега си остава предизвикателство. Оксана Брисенко, президент на IT асоциацията Digital Ukraine, смята, че правителството може да направи още за развиването на стартъпите в страната.

Софтуерните компании посочват, че военният конфликт в Донбас е сред основните причини за забавянето в инвестициите. Сега обаче всички виждат бляскаво бъдеще в разработката на изкуствен интелект. Така например, EPAM работят по чатботове за компания за международна продажба на билети и облачна платформа за производители на автомобили.

Защо България е втора в ЕС по дял на жените в IT секторa?На какво се дължи големият брой жени в технологичния сектор у нас?


Правителствената агенция за чуждестранни инвестиции подкрепя кооперацията между IT и традиционните индустрии, която може да помогне на Украйна да се справи с драматичното намаляване на населението и изтичането на мозъци.

Даниел Билак, президент на надзорния съвет на UkraineInvest, смята, че технологичните компании могат да преобразят земеделския сектор. „Скоро ще има човек, седящ в стая с джойстик, управляващ трактори на полето”, казва той.

„Няма да се тревожите вече, че вашите трактористи са изчезнали в Полша за два месеца по време на жътвата, за да изкарат повече пари”, добавя той.