Евентуална забрана за закупуване на телекомуникационно оборудване от китайски компании може да оскъпи изграждането на 5G мрежата в Европа с около 55 млрд. евро.

Освен това, подобен ход ще удължи процеса с около 18 месеца, сочи анализ на индустрията, цитиран от Reuters.

САЩ добави Huawei Technologies - най-големия производител на оборудване за телекоми в света, в черния си списък през май тази година.

Това възпрепятства големите американски технологични компании да работят с китайския производител. Това обаче не е достатъчно за САЩ, като страната оказва натиск на европейските държави да последват примера ѝ.

Вашингтон твърди, че технологиите на Huawei могат да бъдат използвани от Пекин за шпионаж – нещо, което компанията постоянно отрича.

Ходът на САЩ дойде в момент, в който телекомите по света се готвят за мобилната мрежа от следващо поколение, наричана 5G, която обещава супербърза интернет връзка.

За да бъде реализиран процесът обаче, мобилните оператори трябва да направят сериозни инвестиции.

Изчисленията за евентуални вреди идват от организацията GSMA, която представлява интересите на 750 мобилни оператори по света.

GSMA вече изрази притеснения относно последиците от евентуална пълна забрана за търговия с Huawei, чиито продукти се използват от телекомите из цяла Европа.

Горепосочените разходи в размер на 55 млрд. евро се отнасят до евентуална пълна забрана за търговия с китайските производители Huawei и ZTE по отношение на въвеждането на 5G в Европа.

„Половината от тези (допълнителни разходи) ще се дължат на това, че европейските оператори ще бъдат засегнати от по-високите разходи за влагане след значително свиване на конкуренцията на пазара на мобилно оборудване”, пише в доклада.

„Освен това, операторите ще трябва да заменят съществуващата инфраструктура, преди да имплементират 5G подобрения”, сочи докладът.

Google забрани на Huawei да ползва Android за устройствата сиРешението на Google да спре да лицензира своята мобилна операционна система Android за Huawei може да нанесе сериозен удар по амбициите на китайския технологичен гигант да се превърне във водещия играч на глобалния пазар на смартфони

Двата китайски производителя имат общ пазарен дял в Европейския съюз от над 40%.

Според доклада, евентуална забрана ще отложи разпространението на 5G в Европа с 18 месеца.

„Подобно отлагане може да отвори разлика в проникването на 5G между ЕС и САЩ от над 15 процентни пункта до 2025 г.”, пише в документа.

Отлагането би довело до промени в доставките на основни производители, като Ericsson, Nokia и Samsung.