Европейските лидери успяха да се договорят за дългогодишната бюджетна рамка на Европейския съюз и за спасителния финансов пакет, предназначен за възстановяването след кризата, предизвикана от коронавируса.

Ключов елемент от общата финансова рамка са политиките, насочени към екологичните проекти и намаляването на въглеродния отпечатък на европейските икономики.

Ройтерс обобщава кои са "зелените" аспекти на постигнатата късно снощи договорка между лидерите на страните от Общността.

30% от възстановителния пакет ще бъдат предназначени за борба с климатичните промени

Според договорката 30% от общата сума на финансовия пакет, който възлиза на над 1.8 трилиона евро, ще бъдат предназначени да намаляване на въглеродните емисии.

Това означава, че в периода от 2021 до 2027 г. по това перо ще бъдат усвоени над 550 млрд. евро. Това е рекордна сума, но въпреки това доста по-ниска от 2.4-те милиарда, които ще са необходими, според енергийните и инвестиционните експерти, за постигане на амбициозните климатични цели на ЕС.

Механизъм за справедлив преход

Основният фонд, който ще подпомага преминаването от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници, е Механизмът за справедлив преход (Just Transition Fund). Той ще получи 17.5 милиарда евро, което е по-малко от половината на предварително очакваната сума.

Освен това условията, на които държавите ще трябва да отговорят, преди да получат достъп до средствата, също бяха занижени. Тези, които не са подписали декларацията за постигане на напълно въглеродно неутрална икономика до 2050 г., ще получат само половината от своя дял в Механизма.

Предишното предложение беше за задължително ратифициране на декларацията - нещо, което категорично беше отхвърлено от полските представители. Полша е една от държавите с най-силна зависимост от въглищните централи, а нейното правителство обяви обвързването с целите за пълна въглеродна неутралност като неприемливи.

В сделката се предвижда и "орязване" на част от средствата за програмите InvestEU и Хоризонт Европа, в които също имаше заложени мащабни инвестиции в проекти, насочени към енергийната ефективност и устойчивото развитие.

Тази стъпка беше предприета с цел да бъдат удовлетворени част от исканията на т. нар. "пестелива група" в лицето на Австрия, Дания, Нидерландия и Швеция.

Глобалните въглеродни емисии не са се повишили през 2019 г.Общото количество на емисиите от въглероден диоксид за миналата година възлиза на 33 гигатона

Зелени данъци

В следващата многогодишна бюджетна рамка на Европейския съюз се предвижда въвеждането на данък върху нерециклираните пластмасови отпадъци. Очаква се той да започне да се събира още от следващата година, като с негова помощ ще се финансират част от програмите, насочени към екологичните цели.

Освен това се очаква до 2023 г. да бъдат въведени и мита върху основните замърсяващи вносни продукти, както и да се разработи схема за използване на приходите от пазара на въглеродни квоти за целите на общоевропейския бюджет.

Защитни механизми

Засега в сделката на европейските лидери не се посочва с какви механизми ще се гарантира насочването на всички тези средства към проектите, които са предназначени за постигане на климатичните цели.

Някои членове на Европейския парламент настояха да получат инструменти, с които да могат да блокират инвестиции, свързани с дейности, които замърсяват околната среда.

"Има много неща, които тепърва трябва да бъдат усъвършенствани. Сделката все още не е окончателно приключена", казва "зеленият" холандски евродепутат Бас Айкхаут, цитиран от Ройтерс.