Крим става част от Русия. При незапомнена от времето на Съветския съюз активност от 76% жителите на полуострова категорично се обявиха за влизане в състава на Руската федерация.

Според последните данни за резултатите от вота 96% са се обявили „за” присъединяване към Русия, съобщи bTV.

С многохиляден митинг в центъра на Симферопол Крим отбеляза края на своето съществуване като автономна република в състава на Украйна и преминаването си към Руската федерация.

Хората чакаха на площада края на изборния ден, за да разберат колко от жителите на полуострова са гласували и за какво.

Със силни възгласи на радост беше посрещнато изявлението на председателя на местната Централна избирателна комисия, който обяви референдума за действително проведен.

„Искаме в Русия, Путин, моля те, вземи ни”, скандираха граждани. „Празнуваме, защото вече има кой да ни пази”, допълваха други.

В понеделник Върховната рада на Крим трябва да утвърди решението, прието от избирателите чрез референдум. Очаква се веднага след това делегация на парламента да замине за Русия, за да запознае федерацията с решението на кримските граждани.

След това трябва руската Дума да вземе законодателно решение за присъединяването на Крим.

Западът реагира със санкции

ЕС решава в понеделник какви санкции да наложи на Русия. Брюксел обяви референдума и резултатите от него за нелегитимни. Решението ще бъде взето на извънредна среща на министрите на външните работи на 28-те държави-членки.

Отговорът на Европа на кримския референдум беше незабавен и без да изчака крайния резултат от гласуването. Председателите на Европейския съвет и Европейската комисия Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу от името на 28-те обявиха референдума за нелегитимен и в противоречие с международното право.

На масата на министрите на външните работи днес са допълнителни мерки срещу Москва. Министрите на 28-те ще обсъдят и списък с имена на руски държавни служители, на които да бъдат замразени финансовите активи в Европа.

Лицата, посочени в черния списък, ще бъдат обявени за персона нон грата на територията на Общността. Министрите ще подготвят терен за допълнителни санкции, които да одобрят лидерите на ЕС на срещата им тази седмица.

Те ще се съберат на 21 март - деня, в който Москва смята да ратифицира анексирането на Крим и се очаква същия ден да подпишат споразумение с Украйна.

В последните дни позициите срещу Русия в европейските столици се втвърдиха и дори страни като Великобритания и Франция се изразиха в подкрепа на налагането на санкции. Във Великобритания са заложени голяма част от руските капитали, а между Русия и Франция са в ход търговско-военни сделки, за които се очаква да бъдат блокирани.

Ако това е реакцията на Европа, то в Брюксел са в очакване на ответния ход от руска страна.

Москва се отправи към дълбока международна изолация. Геополитическата игра на карти се разгоря до най-голямата криза в Европа след Студената война, пише Financial Times.

Тревогите продължават да се задълбочават предвид възможен военен конфликт между Украйна и Русия. След като десетки хиляди руски войници започнаха учения на изток от Украйна, Киев изпрати войски и екипировка за подсилване на източната си граница.