През следващата година Македония ще трябва да отдели сумата от 749 милиона евро за внос на енергийни източници като електричество, нафта, природен газ, въглища и кокс. Това сочи енергиен баланс, изготвен от министерството на икономиката в Скопие.

Известна част от нуждите от енергия на македонската икономика - 52.52 на сто, ще бъде задоволена от собствени източници, но останалата ще трябва да бъде внесена отвън, сочи стратегията. Най-много средства - 398 милиона евро, ще бъдат предназначени за доставка на течни горива. За внос на електрическа енергия са предвидени 283 милиона евро.

Експертите обаче са забелязали, че планираното производство на енергия не е реално. Според акад. Томе Бошевски, нито една държава в света не може да покрие нарастването на нуждите от електроенергия с 15 на сто за една година, още повече, че в Македония няма никакви инвестиции в енергийния сектор. "Толкова ток не могат да произведат съществуващите енергийни мощности в страната, а е под въпрос и дали има достатъчно в региона, за да бъде внесен", заключава академикът.