Президентът на Франция Еманюел Макрон иска френският език да върне статута си на официален език на европейските обществени и политически институции, който той имаше до влизането на Великобритания в Европейската икономическа общност през 1973 г.

Тази промяна може да стане възможна слез излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, съобщава изданието The Wall Street Journal, цитирано от БГНЕС.

„Английският език никога не е бил толкова силен в Брюксел както сега, когато ние осъждаме Брекзит. Но доминацията на английският език не е неизбежна“, заявява Макрон.

Изданието припомня, че днес английският език е официален за 12,8% от жителите на Евросъюза, но след Брекзит той ще остане втори официален език само за две държави – Ирландия и Малта, където живеят само 1,2% от населението на Евросъюза.

В същото време английският език ще остане най-изучаваният чужд език в европейските образователни учреждения – той е изучаван от над 80% от учениците в началните училища и от над 95% в средните училища.

81% от всички документи на ЕС се съставят на английски език, макар че само 2,8% от служителите в европейските учреждения са англичани.

Тези девет езика са най-лесни за научаванеКъде е българският?

Позицията на Макрон се подкрепя от председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, който е роден в Люксембург, където има три официални езика – френски, немски и люксембургски.

„Защо езикът на Шекспир превъзхожда езика на Волтер? Ние сгрешихме, когато избрахме англизацията“, заяви политикът в интервю за френска телевизия.

Официалните преговори между Лондон и Брюксел за условията, на които Великобритания ще напусне ЕС, започнаха на 19 юни 2017 г. - една година след референдума, на който британците подкрепиха Брекзит.

Самото излизане трябва да стане факт на 29 март 2019 г.