Четирима мениджъри на компании, листвани на Букурещката Фондовата Борса, притежават акции за повече от 10 млн. евро в дружествата, които ръководят, а други 12 притежават между 1 и 10 млн. евро, съобщава румънската преса.

Между акционерите-мениджъри се забелязват няколко категории – основатели на компаниите, мениджъри, които са станали акционери посредством програми за служителите или такива, които са купили акции в предприятията управлявани от тях, следвайки американския модел.

Също така стойността на акциите, притежавани от повечето от тях, се е увеличила значително през последната година.

Най-богатият мениджър на борсата в момента е Дан Йоан Поп, председател и изпълнителен директор на занимаващата се с недвижими имоти компания Impact Bucuresti. Поп притежава 30.2% от капитала й, което се изчислява на около 87 млн. евро.

От началото на годината досега цената на акциите, притежавани от него, е нараснала с близо 35 млн. евро, тъй като те се повишиха с 62% на борсата. Кармен Сандулеско, която е главен финансов директор в същата компания притежава 11.3% от капитала й. Стойността на нейните акции се покачи с 13 млн. евро тази година и достигна 32. млн евро.

Това увеличение се дължи главно на това, че компанията увеличи размера на активите от недвижими имоти и по-специално на парцелите земя. Освен това Impact пренасочи дейността си и от строителна компания се преориентира към разработване на проекти, свързани с недвижими имоти, което привлече интереса на чуждестранни инвестиционни фондове.

Друг увеличил богатството си наскоро мениджър е Михаил Сотириу, главен директор на Alumil Rom Industry, производител на алуминиеви профили.

Листването на Alumil на борсата в Букурещ след проведено в края на миналата година първично публично предлагане направи Сотириу един от най-богатите шефове на борсата. Той притежава 24% от акциите й или около 17 млн. евро в ценни книжа.

Друг пример е Драгос Цинка, председател на Flamingo International, който продаде значително количество акции тази година, след като миналата година се оттегли от борда на директорите.

По-голямата част от мениджърите на компаниите, листнати на борсата в Букурещ, са станали акционери по време на масовата приватизация, която правителството на страната проведе чрез организации на служителите или посредством Програмата за Масова Приватизация. В повечето случаи когато организациите на служителите бяха разпуснати, директорите на компаниите се оказаха притежатели на най-голям брой акции.

Такъв е случаят с Turbomecanica, в която настоящият председател Раду Виймън се оказа притежател на повече от 26% от акциите на компанията след разформироването на организацията през 2006 г. Цената на този пакет акции на борсата в момента е 20 млн евро.

В третата категория – директори, получили или купили акции в компаниите, които управляват, попадат най-вече мениджъри от финансовия сектор като Робърт Рекърс от Banca Transilvania, който притежава около 9 млн. евро в акции.