Министерството на външните работи потвърди, че в последната техническа проверка за готовността на страната ни да опази шенгенското пространство има отправени забележки.

Въпреки това говорителят на МВнР Весела Чернева заяви, че препоръките към България за Шенген не са драматични.

Тя припомни, че става въпрос за забележки по отношение на сухопътната ни граница, но добави че докладът за оценката на сухопътните ни граници още не е окончателен. Чернева коментира, че реализирането на препоръките е напълно постижимо в срока, който страната ни си е поставила, а именно - март месец.

Същевременно Франс прес коментира, че страните, които блокират членството на България и Румъния в Шенген- Франция, Германия и Холандия искат да обвържат влизането с "необратим" напредък в борбата срещу корупцията, предаде БТА.

Вероятното отлагане приемането на България и Румъния в Шенген през март се посреща с ожесточени дебати в Букурещ и със спокойствие и примириение в София, се казва в коментар на АФП. "В Румъния понякога влизането в Шенген изгелжда така важно както приемането в ЕС," твърди румънски дипломат.

Двете страни обявиха влизането в шенгенското пространство за национален приоритет на 2011, но това едва ли ще се случи през месец март, след като европейски дипломати твърдят, че над дузина европейски правителства са "против". Разочарованието е далеч по-осезаемо в Румъния, докато българите изглеждат обхванати от апатия и коментарите в пресата по въпроса са рядкост, отбелязва агенцията.

Разликата може да се обясни с факта, че България никога не е фиксирала точно месец март за приемането си, за разлика от Румъния. Българите изглежда са и по-наясно с политическия контекст на решението и нарастващия скептицизъм сред държавите-членки за разширяването на изток.