Наблюдаваме трайно и системно неспазване на Договора за приятелство, сътудничество и добросъседство между България и Република Северна Македония, заяви на брифинг днес външният министър Екатерина Захариева.

По думите ѝ не става въпрос само за историческата комисия, а и за други аспекти на взаимоотношенията с югозападната ни съседка.

"България има забележки за напредъка на важни инфраструктурни проекти, като Коридор 8. Има случаи, в които се създават административни пречки пред български инвеститори.

Република Северна Македония отказва да се придържа към формулата за езика, заложена в Договора за приятелство, сътудничество и добросъседство, което доведе до неподписването на уводния текст до настоящия момент", заяви Захариева.

Тя припомни, че съвместната комисия, в която участват представители и на двете държави, до момента е постигнала съгласие за формулировката на ролята на пет исторически личности. Според Захариева оценката дали това е много или малко е субективна, като според България този напредък не е достатъчен, а според Северна Македония представлява голяма крачка.

"Големият проблем не е дали са много или малко, а фактът, че тези исторически личности не са обявени публично и че договореностите не намират отражение в учебниците, в музейните експонати и т.н.

Единствената цел това да се случи е премахването на езика на омразата. Няма как да постигнем това, ако тези личности останат само на хартия в някаква договорка в рамките на комисията", обясни външният министър.

По думите ѝ обвиненията към България, че недемократично не признава реалността са безпочвени и могат да бъдат опровергани с факта, че страната ни е първата, признала независимостта на Република Северна Македония.

"С тревога забелязваме, че непризнаването на историческата истина има сериозно отражение в нашето съвремие и реалността, изразявайки се в малцинствени претенции. Така че това е една от много важните червени линии по отношение на изпълнението на договора", каза още Захариева.

По думите ѝ вчера е проведена среща в Берлин, на която са присъствали германският външен министър Хайко Маас, държавният министър по европейските въпроси Михаел Рот, външият министър на Северна Макенодия Бояр Османи и вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров.

Захариева уточни, че Германия, като председател на Европейския съвет, и България подкрепят разширяването на ЕС в Западните Балкани и продължават да полагат усилия за това.

Тя заяви, че има някакъв напредък по отворените въпроси, като един от тях е, че в Скопие са поели ангажимент да декларират, че името Северна Македония не включва никакви териториални или малцинствени претенции към България. По отношение на езика също има известно сближаване на позициите.

До момента все още не сме в състояние на одобрим преговорната рамка с Република Северна Македония. Най-общо казано България иска да бъдат приети гаранции на плана за действие за изпълнение на договора от 2017 г., особено в частта добросъседство и историческа комисия, както и ясно деклариране, че няма да се подкрепят малцинствени претенции от страна на държавните институции в Скопие.