Всички анализи и прогнози относно влиянието на брекзит върху британската икономика бяха официализирани – излизането от Европейския съюз ще направи страната по-бедна, отколкото ако беше останала в Общността.

Това е основният извод от правителствената икономическа прогноза за идните 15 години, предава BBC.

Колко по-бедни ще станат британците зависи от това какъв курс ще поеме страната след раздялата с ЕС. Така или иначе, икономиката на Острова ще бъде ударена с разходи между 60 и 100 млрд. паунда, а сценарият за излизане без сделка може да вдигне сметката до близо 200 млрд. паунда.

Прогнозата, побрана в 82-страници, разглежда четири основни сценария.

Прогнозите включват: правителството постига частична сделка за свободна търговия; постига се стандартна сделка за свободна търговия, сиреч частичен контрол по границите; споразумение тип Норвегия, което означава свободно движение и преговори за допълнителни правила; и последен сценарий – напускане на ЕС без сделка.

Първите три варианта разглеждат и два имиграционни сценария: единият предвижда липса на нова държавна политика по темата, а другият – нулев нетен поток на хора от ЕС.

Идеята за промяна на имиграционната политика на страната ще удари БВП на Великобритания с между 2.5% и 3.9%, сочи документът.

Великобритания си призна, макар и без да иска: Няма добър брекзитПри всички случаи, Великобритания ще търси споразумение със САЩ


Същественото в прогнозите е, че правителството е избрало да не анализира евентуалното задействане на механизмите за възпиране, за да запази отворената ирландска граница, което ще позволи на Великобритания да остане в митническия съюз за неограничено време.

В прогнозата са посочени и варианти за постигане на търговско споразумение със САЩ, Китай и други, но приносът към британската икономика, които биха имали такива сделки, би бил в размер на едва 0.2%.

Премиерът на Великобритания понастоящем се мъчи да убеди парламента на страната за вариант, в който сметката за развода е в рамките на 100 млрд. паунда. Това изглежда доста трудна задача, но на фона на останалите варианти, навярно ще бъде постигнато съгласие.

Още повече, че Великорбитания има вратичка за оставане в митническия съюз на ЕС чрез Северна Ирландия – нещо, което въпреки че е безспорен успех за дипломацията на страната, бе използвано за вътрешнополитически цели, като се представи едва ли не за провал.